Po co nam karty kredytowe?! Mamy twarz!

Opublikowano: 23.01.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1819

Dany Tirza, były pułkownik izraelskiej armii, twierdzi, że jego firma Yozmot Ltd. wyprodukuje noszony na ciele aparat, który umożliwi policji skanowanie tłumu i wykrywanie podejrzanych w rzeczywistym czasie, nawet jeśli ich twarze są zasłonięte.

Rozpoznawanie twarzy przez organy ścigania wywołało globalną krytykę, a amerykańscy giganci technologiczni wycofują się z dostarczania technologii policji, powołując się na zagrożenia prywatności. „Policjant będzie wiedział, z kim ma do czynienia” – powiedział Tirza, który współpracował z Corsight AI z Tel Awiwu, aby opracować noszony na ciele aparat policyjny, który może natychmiast identyfikować ludzi w tłumie, nawet jeśli noszą maski, makijaż lub kamuflaż, dopasowując je do zdjęć sprzed dziesięcioleci.

Dyrektor generalny Corsight, Rob Watts, nie potwierdził współpracy, ale powiedział, że jego firma współpracuje z około 230 „integratorami” na całym świecie, którzy włączyli oprogramowanie do rozpoznawania twarzy do kamer. Technologia pozwala klientom budować bazy danych, czy to pracowników firmy wpuszczonych do budynku, posiadaczy biletów wpuszczonych na stadion, czy podejrzanych poszukiwanych przez policję, powiedział Watts. Powiedział, że australijska i brytyjska policja już wdrażała tę technologię w programach pilotażowych.

Branża rozpoznawania twarzy w 2020 roku była warta około 3,7 miliarda dolarów, według firmy analitycznej Mordor Intelligence, która przewiduje wzrost do 11,6 miliarda dolarów do 2026 roku.

Watts zapewnił że Corsight AI nie sprzedaje swych usług Chinom, Rosji ani Birmie z powodu „praw człowieka i etyki”. „Chcemy promować rozpoznawanie twarzy jako siłę dobra” – powiedział. „Po co nam karty kredytowe?! Mamy twarz – dodał. „Konsument bardzo, bardzo szybko i łatwo przyjmie rozpoznawanie twarzy, ponieważ jest to wygodne”.

Technologia inwigilacji i dozoru opracowana w Izraelu ma burzliwą historię. Grupa NSO, założona przez weteranów izraelskiego wywiadu wojskowego, stworzyła oprogramowanie Pegasus, które może szpiegować telefony komórkowe. Władze USA umieściły NSO na czarnej liście w listopadzie, a Facebook i Apple pozwały firmę po wykryciu oprogramowania szpiegującego na urządzeniach należących do dysydentów i dziennikarzy. NSO twierdzi, że Pegasus spełnia przepisy eksportowe izraelskiego ministerstwa obrony.

Izraelskie oprogramowanie do rozpoznawania twarzy również spotkało się z krytyką. W listopadzie byli izraelscy żołnierze ujawnili, że sfotografowali tysiące Palestyńczyków, aby zbudować bazę danych dla szeroko zakrojonego programu rozpoznawania twarzy w mieście Hebron na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.