Pływająca elektrownia atomowa wypłynęła na Bałtyk

Opublikowano: 03.05.2018 | Kategorie: Gospodarka, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 197

Rosyjskie przedsiębiorstwo energetyczne Rosatom powiadomiło o wypłynięciu pierwszej na świecie nawodnej elektrowni atomowej na Bałtyk. Akademik Łomonosow opuścił w sobotę Petersburg i jest holowany do Murmańska, gdzie zostanie zaopatrzony w paliwo nuklearne i przejdzie przez testy.

Akademik Łomonosow to okręt jedyny w swoim rodzaju. Jest to nie tylko pierwsza na świecie pływająca elektrownia jądrowa, ale także pierwsza taka konstrukcja, która będzie produkowana seryjnie. Powstała w ramach projektu prowadzonego przez Rosatom i jest przeznaczona do działań w trudno dostępnych miejscach – może produkować energię elektryczną na otwartym morzu oraz w Arktyce.

Akademik Łomonosow posiada dwa reaktory typu KLT-40S, które razem wytwarzają 70 megawatów energii elektrycznej i 300 megawatów energii cieplnej. Okręt jest podobno odporny na tsunami i inne klęski żywiołowe. Pływająca elektrownia atomowa zostanie oddana do użytku latem 2019 roku i zastąpi przestarzałą bilibińską elektrownię atomową oraz czauńską elektrownię węglową. Będzie zapewniać elektryczność dla miasta Pewek, zakładu odsalania wody oraz platform wiertniczych.

Media już nadały tej konstrukcji przydomek „nuklearny Titanic” oraz „pływający Czarnobyl”. Na Zachodzie panuje przekonanie, że Akademik Łomonosow mimo swojego stopnia zaawansowania technologicznego jest potencjalnie niebezpieczny i może doprowadzić do katastrofy nuklearnej. Nie zmienia to faktu, że przykładowo Stany Zjednoczone pracują nad identycznym projektem. Tymczasem rosyjski Rosatom planuje zbudować drugą pływającą elektrownię atomową, która może powstać w 2030 roku.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Rosatom.ru
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Murphy
Użytkownik
Murphy

Okręty o napędzie atomowym już od lat pływają po morzach i oceanach i jakoś nikt z tego powodu nie robił lamentu. No ale jak Rosja to trzeba przecież krzyczeć,

arthur
Użytkownik
arthur

“Potencjalnie niebezpieczna”, to jest większość rzeczy, ludzi i sytuacji.

Radek
Użytkownik
Radek

Pomysł niezły. Czyli to taki przewoźny generator. Jakieś państwo ma deficyt energetyczny, to Rosja oferuje mu energię na kilka lat. Podpływa do granicy, podpina się do sieci i już. Do tego jak trzeba przeprowadzić generalny remont elektrowni, to się ją zabiera w miejsce z dala od ludzi i tam serwisuje tak na wszelki wypadek. Problemem może być tylko awaria, że bardzo szybko radioaktywne pierwiastki “rozpłyną” się po okolicy. Szybciej niż w ziemi.

Rosja potem będzie wywierać naciski na małe państewka aby korzystały z oferty energetycznej takich statków.

Fenix
Użytkownik
Fenix

Po nas , przyjdą pożeracze energii radioaktywnej. Pełny wypas, i ich czas!:Dhehe

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ