Płatny urlop dla ofiar

Opublikowano: 28.07.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 470

Taką regulację wprowadzono po raz pierwszy w historii: od kwietnia 2019 wprowadzono 10-dniowy płatny urlop i szereg pracowniczych przywilejów dla ofiar przemocy domowej, które zdecydują się powiadomić organy ścigania.

To inicjatywa posłanki partii Zieloni, Jan Logie, która przez wiele lat pracowała w schronisku dla kobiet. Poparło ją 63 parlamentarzystów, 57 było przeciwko przyjęciu nowego prawa. Kiedy je przegłosowano, na sali rozległy się oklaski.

Nowa Zelandia ma jeden z najwyższych wskaźników przemocy domowej spośród krajów rozwiniętych – policja w sprawie przemocy interweniuje tam średnio co 4 minuty. Płatny urlop ma pomóc ofiarom odizolować się od sprawcy, znaleźć nowe mieszkanie, zabezpieczyć dzieci, majątek. Pracodawca ma być również zobowiązany do pewnej elastyczności związanej z warunkami pracy.

“Przemoc domowa nie uznaje podziału na pracę i życie prywatne. Ogromna ilość badań mówi nam, że wielu partnerów wprowadza przemoc także do miejsc pracy, śledząc swoje partnerki, nękając je mailami, lub telefonami, grożąc im lub ich współpracownikom. Niektóre z tych działań mają na celu złamanie ofiary, nakłonienie jej do rzucenia pracy, by była bardziej zależna od swojego partnera” – mówiła „Guardianowi” Jan Logie.

Jej przeciwnicy w parlamencie argumentowali, że realizacja nowej ustawy okaże się zbyt kosztowna dla pracodawców, a to będzie zniechęcać do zatrudniania osób z problemami rodzinnymi w ogóle.

Natomiast z przyjęcia nowego prawa cieszy się doktor Ang Jury, dyrektorka jednego ze schronisk dla maltretowanych kobiet: “Wiemy, że sytuacja ekonomiczna kobiet ma kluczowe znaczenie dla podjęcia przez nie decyzji, co dalej. Jeśli są w stanie utrzymać pracę i zachować zaufanie pracodawcy, to dobra wiadomość.”

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.