Plan pokojowy

Opublikowano: 25.03.2023 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 2041

Stanowisko Chin w sprawie politycznej ugody w kryzysie ukraińskim.

1. Poszanowanie suwerenności wszystkich państw.

Powszechnie uznawane prawo międzynarodowe, w tym cele i zasady Karty Narodów Zjednoczonych winny być ściśle przestrzegane. Suwerenność, niepodległość i integralność terytorialna wszystkich państw musi być skutecznie zachowana. Wszystkie kraje, duże czy małe, silne czy słabe, bogate czy biedne są równymi członkami społeczności międzynarodowej. Wszystkie strony powinny wspólnie dochowywać podstawowych norm rządzących relacjami międzynarodowymi, bronić międzynarodowej rzetelności i sprawiedliwości. Należy promować równe i powszechne stosowanie prawa międzynarodowego z jednoczesnym odrzuceniem stosowania podwójnych standardów.

2. Odrzucenie ideologii zimnej wojny.

Bezpieczeństwo jednego państwa nie powinno być realizowane kosztem innych. Bezpieczeństwo regionu nie powinno być uzyskiwane poprzez wzmocnienie, bądź ekspansję bloków militarnych. Prawowite interesy bezpieczeństwa i obawy wszystkich państw muszą być traktowane z powagą i należycie rozpatrzone. Wszystkie strony powinny, postępując zgodnie z wizją powszechnego, zrozumiałego, trwałego i wzajemnego bezpieczeństwa, pamiętać o pokoju i stabilności świata, pomóc stworzyć zrównoważoną i skuteczną architekturę bezpieczeństwa Europy. Wszystkie strony powinny zrezygnować z dążenia do zapewnienia bezpieczeństwa własnego kosztem bezpieczeństwa innych, zapobiegać konfrontacji bloku i współpracować wspólnie na rzecz pokoju i stabilizacji kontynentu Eurazjatyckiego.

3. Zaprzestanie wrogości.

Konflikt i wojna nikomu nie przynoszą korzyści. Zachowanie racjonalne i powściągliwe powinno obowiązywać wszystkie strony, unikać wzniecania zarzewia konfliktu i pogłębiania napięcia, oraz zapobiegać pogarszaniu się sytuacji kryzysowej, nakręcania spirali do utraty kontroli. Wszystkie strony powinny jak najszybciej poprzeć Rosję i Ukrainę w powrocie na drogę bezpośrednich rozmów, celem stopniowej deeskalacji aktualnej sytuacji i doprowadzenia do zawieszenia ognia.

4. Wznowienie rozmów pokojowych.

Dialog i negocjacje są jedynym wykonalnym sposobem rozwiązania kryzysu ukraińskiego. Wszelkie wysiłki zmierzające do zawarcia ugody pokojowej powinny spotkać się z zachętą i poparciem. Społeczność międzynarodowa powinna przyjąć postawę promującą rozmowy pokojowe, pomóc zwaśnionym stronom jak najszybciej otworzyć drzwi prowadzące do ugody politycznej i stworzyć warunki i płaszczyznę prowadzące do wznowienia negocjacji. Pod tym względem Chiny nadal będą odgrywać rolę konstruktywną.

5. Rozwiązanie kryzysu humanitarnego.

Obowiązkowo należy nakłaniać i popierać stosowanie wszelkich środków zmierzających do złagodzenia kryzysu humanitarnego. Działania humanitarne winny być prowadzone zgodnie z zasadami neutralności i bezstronności, a pomoc humanitarna nie może służyć celom politycznym. Należy skutecznie zapewnić bezpieczeństwo ludności cywilnej, ustanawiając korytarze humanitarne, które pozwolą ewakuować ludność cywilną z obszaru objętego konfliktem. Niezbędne są wysiłki zwiększające pomoc humanitarną w obszarze gdzie jest ona niezbędna, zapewnić poprawę warunków humanitarnych poprzez szybkie i bezpieczne dostarczenie pomocy humanitarnej, zapobiegając tym samym rozwojem kryzysu na większą skalę. ONZ powinno uzyskać wsparcie jako instytucja pełniąca rolę koordynującą kanały pomocy humanitarnej do stref objętych konfliktem.

6. Ochrona cywilów i jeńców wojennych.

Strony konfliktu powinny ściśle przestrzegać zasad międzynarodowego prawa humanitarnego, unikać atakowania cywilów oraz obiektów cywilnych, chronić kobiety, dzieci i inne ofiary konfliktu, oraz szanować podstawowe prawa jeńców wojennych. Chiny popierają wymianę jeńców wojennych między Rosją a Ukrainą i wzywają strony do stworzenia dogodniejszych warunków w tym celu.

7. Utrzymanie bezpieczeństwa elektrowni atomowych.

Chiny są przeciwne zbrojnym atakom na elektrownie nuklearne, jak też inne obiekty atomowe służące celom pokojowym, apelując do wszystkich stron konfliktu, by dostosowały się do zasad prawa międzynarodowego, w tym Konwencji Bezpieczeństwa Nuklearnego ( CNS) i z rozwagą unikały wypadku z winy człowieka. Chiny popierają Międzynarodową Agencję Atomową (IAEA) w odgrywaniu konstruktywnej roli w promowaniu bezpieczeństwa i ochrony atomowych obiektów pokojowego przeznaczenia.

8. Redukcja ryzyka strategicznego.

Walka o zakaz korzystania z broni nuklearnej i prowadzenia wojny nuklearnej jest obowiązkiem. Należy sprzeciwiać się wykorzystywaniu groźby użycia broni nuklearnej. Celem uniknięcia kryzysu nuklearnego należy przeciwdziałać proliferacji broni nuklearnej. Chiny przeciwne są badaniom i wykorzystaniu broni chemicznej oraz biologicznej przez dowolne państwo i w jakichkolwiek okolicznościach.

9. Ułatwienia eksportu zboża.

Strony powinny w pełni, skutecznie i w równym stopniu wdrożyć Inicjatywę Zbożową Morza Czarnego (BSGI) podpisaną przez Rosję, Turcję, Ukrainę z uwzględnieniem istotnej roli, jaką ma do odegrania w tej mierze ONZ. Inicjatywa współpracy międzynarodowej w światowej gospodarce żywnościowej zaproponowana przez Chiny zapewnia realne rozwiązania.

10. Koniec jednostronnych sankcji.

Jednostronne sankcje i maksymalna presja nie rozwiązują żadnego problemu, tworząc nowe. Chiny są przeciwne stosowaniu jednostronnych sankcji, nieautoryzowanych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Kraje stosujące je powinny zaprzestać nadużyć w postaci jednostronnych sankcji o charakterze „jurysdykcji długiej ręki” przeciw innym krajom, by mogły one wziąć udział w deeskalacji kryzysu na Ukrainie, stworzyły warunki rozwoju i wzrostu ekonomicznego poprawiającego warunki życia ludzi.

11. Zachowanie stabilności łańcucha produkcji i dostaw.

Wszystkie strony powinny usilnie popierać istniejący system gospodarczy, lecz nie godzić się na wykorzystywanie gospodarki światowej jako narzędzia i broni w celach politycznych. Niezbędne są wspólne wysiłki celem powstrzymania rozprzestrzenienia się kryzysu, by zapobiec zakłóceniom w zakresie współpracy międzynarodowej, finansów, handlu żywnością, transporcie destabilizując gospodarkę świata.

12. Promocja odbudowy powojennej.

Niezbędne są kroki ze strony społeczności międzynarodowej celem rekonstrukcji stref dotkniętych konfliktem. Chiny są gotowe udzielić pomocy i odegrać rolę konstruktywną w tym przedsięwzięciu.

Tłumaczenie: Jola
Na podstawie: FMPRC.gov.cn
Źródło: WolneMedia.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. pikpok 25.03.2023 15:21

  Wystarczy dobrze trafić mafie pasożytda Kolomojskiego, a Ukraińcy się uspokoją.

 2. replikant3d 25.03.2023 17:26

  pikpok, niewykonalne. ,,Myckowi,, mają tam zbyt potężne interesy. Swój swemu oka nie wykole…

 3. Dandi1981 25.03.2023 17:49

  Z tego co wiem to putin mial zajac Ukraine w 3 dni , wprowadzic jezyk rosyjski a ukrainiski unicestwic wiec jak ukraincy maga byc winni temu konfliktowi?
  Bo chca do ue do nato nie chca sie wyprozniac do wygudek na dworze.
  Kto kogo pierwszy zatakowal ?
  To tak jak by Hitler obwinial polske za wojne bo nie chciala sie do rzeszy dopaczyc.

 4. pikpok 25.03.2023 19:28

  Dandi1981, z tego co widać wysyłają ludzi na rzeź. A przy tej technologi mogą zakończyć to szybko likwidując mafie pasożytda kolomojskiego, albo np. 1 Sarmata i po Bachmutcie lub w stylu amerykańskim. Ukraińcy są ofiarami, a plany są wielkie skoro sam BlackRock ma się tym zająć za nasze pieniądze.

 5. adambiernacki 26.03.2023 07:49

  Dandi1981 – zbytnio sobie uprościłeś wiem, że to wygodne ale czy mądre…

  Nie no czerwony gołąbek pokoju nad światem już zawisał i ciężkie guano na świat spadło. Chiny spokojem mogą zwieść niejednego ale pamiętajmy, że to czerwony reżim feudalny uzbrojony w technologie. Człowiek cywilizacji łacińskiej nie przełknie tego rodzaju niewoli mimo wyhodowanych pokoleń niewolników. Napisano tutaj “kontynent euroazjatycki” i przy suwerenności powiedziano o “powszechnym stosowaniu prawa międzynarodowego”. Otóż najistotniejsze jest prawo a prawo musi być narodowe właśnie żeby o jakiejkolwiek suwerenności mowa być mogła. Jest to rzecz fundamentalna. Europa jest w stanie wojny nie jakiś kawałek Ukrainy tylko. Europa została zaatakowana. Patrzmy szerzej. Pamiętajmy też o tej ziemi, która została już wydudkana ze wszystkiego ze wszelkich udziałów w zyskach a jeśli jeszcze pozwolimy tanim namiestnikom pisowskim bezczelnie i nieudolnie kradnącym resztki zrobić z siebie agresorów napadających na sąsiednie 20 razy silniejsze państwo…to na koniec zostaniemy winnymi wszystkiego. Bardzo słusznie bo będziemy. Zostaniemy tedy ukarani przez cały świat przykładnie za harcownictwo i tego już nie przetrwamy. Przypominam, że jeśli pójdziecie na wojnę to po to by z niej nie wrócić i po to by z waszych kobiet i dzieci korzystano. Gorzej nawet niż Ukraińców w tym względzie nas załatwią. Jestem tego pewien.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.