Płaca minimalna receptą na kryzys w Genewie

Opublikowano: 30.09.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 611

Za płacą minimalną w wysokości 23 franków szwajcarskich za godzinę opowiedziało się w referendum większość mieszkańców Genewy. To odpowiedź na koronawirusowy kryzys i wywołane nim radykalne pogorszenie sytuacji biednych pracujących: wiosną tego roku ustawiali się oni w kolejkach po paczki żywnościowe.

Związki zawodowe z Genewskiej Wspólnoty Akcji Związkowej (CGAS) i lokalne organizacje lewicowe przekonywały, że bez ustanowienia progu minimalnego wynagrodzenia będzie tylko gorzej, a wyższe płace mogą chociaż częściowo uratować przed niepewnością jutra i przed ubóstwem. Organizacje zrzeszające biznes – że właśnie ustanowienie minimalnej stawki godzinowej okaże się pandemicznym gwoździem do trumny. W niepewnych kryzysowych czasach większość – choć nie przytłaczająca – poszła jednak za głosem organizacji społecznych. Genewa będzie tym samym trzecim regionem w Szwajcarii, po Jurze i Neuchatel, gdzie płaca minimalna w ogóle obowiązuje. Pomysł ustanowienia jej na szczeblu ogólnokrajowym przepadł w referendum w 2014 r.

Za ustanowieniem płacy minimalnej w wysokości 23 franków za godzinę opowiedziało się 58 proc. głosujących w referendum. Daje to przy zatrudnieniu na pełny etat minimalny zarobek 4086 franków brutto miesięcznie. Związkowi eksperci szacują, że zmianę realnie odczuje 6,3 proc. pracowników, ale przewidują, że w dobie kryzysu odsetek najgorzej zarabiających mógłby tylko rosnąć. Tym bardziej, że za sprawą zamknięcia granic Genewa straciła ważny segment swoich dochodów: zyski z turystyki. Podwyżka płacy minimalnej jest zresztą w dużej mierze adresowana właśnie do zatrudnionych w sektorach gastronomicznym i hotelarskim, gdzie do tej pory na niskich stanowiskach zarobki nie przekraczały 20 franków za godzinę. Tymczasem Genewa należy do najdroższych miast na świecie: za wynajem dwupokojowego mieszkania w absolutnie najlepszym razie wyłożyć należy 3000 franków miesięcznie.

Referendum odznaczyło się wysoką, 54-procentową frekwencją: ostatni raz lokalne głosowanie przyciągnęło ponad połowę uprawnionych w 2016 r. Organizacje związkowe z satysfakcją komentują jego wynik i zamierzają podejmować kolejne działania na rzecz ratowania pracowników przed koronawirusowym kryzysem. Biznes narzeka: Dyrektor izby handlu i przemysłu Vincent Subilia stwierdził nawet, że referendum przeczy „szwajcarskim tradycjom partnerstwa społecznego”.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
woma123
Użytkownik
woma123

HI

Nie wyobrażam sobie życia bez pracy! Nawet gdybym nie miał innej możliwości i musiał pracować za darmo, będę to robił. I tym się różnię od zwierząt.

Ale to oczywiście moje prywatne zdanie i nie musi być prawdziwe.

DuDuS

realista
Użytkownik

:O zdefiniuj “pracować”… .. .