PKP, LOT i kopalnie znowu na plusie

Opublikowano: 21.01.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 749

Okazuje się, że kolejowa Grupa PKP osiągnęła w ubiegłym roku kapitalny wynik finansowy – pierwsze szacunki mówią o kwocie 500 mln zł zysku na czysto! Świetne wyniki odnotowały również PLL LOT – z tytułu działalności podstawowej nasz narodowy przewoźnik lotniczy osiągnął zysk w wysokości 280 mln zł. Jeśli do tego doliczymy 1,6 mld zł zysku polskiego górnictwa (dane po 3 kwartałach 2017 r.), to zasadnym staje się pytanie – dlaczego teraz wszystko się opłaca i przynosi zyski, a jeszcze 3-4 lata temu nie było to takie oczywiste?

Grupa PKP ogłosiła wstępne wyniki finansowe za 2017 roku. Okazało się, że tak dobrego okresu w historii PKP jeszcze nie było. Zdaniem prezesa Krzysztofa Mamińskiego cała Grupa PKP (w skład której wchodzą m.in. PKP Intercity S.A., PKP Cargo S.A., czy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.) miała ponad 500 mln zł skonsolidowanego zysku netto. Jeśli natomiast zsumować wstępne wyniki wszystkich spółek, które należą do Grupy PKP (co istotne – PKP S.A. nie w każdym przypadku ma 100% udziałów), to okaże się, że osiągnęły one łącznie ok. 700 mln zł zysku na czysto.

Podobnie rewelacyjne wyniki osiąga PLL LOT. Z tytułu działalności podstawowej nasz narodowy przewoźnik lotniczy osiągnął w ubiegłym roku 283 mln zł zysku na czysto (wzrost o 52 proc. r/r). Dodatkowo od początku 2016 roku otworzył ponad 40 nowych połączeń, zwiększył liczbę pasażerów z 4,3 mln (2015) do prawie 7 mln obsłużonych w 2017 roku oraz powiększył flotę samolotów o ponad 20 nowych jednostek.

Jeśli do tego dodamy fenomenalne wyniki polskiego górnictwa węgla kamiennego (w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2017 roku sektor ten wypracował ponad 1,6 mld zł zysku na czysto), to zasadnym staje się pytanie – dlaczego teraz wszystko się opłaca i przynosi zyski, a jeszcze kilka lat temu nie było to takie oczywiste? Przypomnijmy, że Grupa PKP np. w 2009 roku odnotowała stratę na poziomie -674 mln zł. Skumulowana strata PLL LOT za lata 2008 – 2015 to -748,2 mln zł. Polskie górnictwo jeszcze 3 lata temu przynosiło gigantyczne, wielomiliardowe straty. Teraz wszystkie te przedsiębiorstwa i sektory gospodarki są rentowne i przynoszą zyski. Co takiego wydarzyło się w ostatnich latach, że teraz się opłaca, a wcześniej nie było to takie oczywiste?

Na podstawie: Stooq.pl, Pb.pl, Bankier.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. ZIWK 21.01.2018 15:06

  Wyjście LOT-u z głębokiej zapaści finansowo-wizerunkowej jest efektem głębokich reform i restrukturyzacji przygotowanych w latach 2013-2015.
  Takich zmian (jeśli mają przynieść trwałe efekty!) nie planuje się i nie wprowadza w kilka miesięcy.
  Oczywiście przygotowywali to w konspiracji tajni zwolennicy przyszłej „dojnej zmiany” – w czasach krwiożerczo-antynarodowego brutalnego reżimu bandy tuSSka.

  Górnictwo przynosiło straty — bo m.in musiało obsługiwać (czytaj SPŁACAĆ z odsetkami) drobne zadłużenie wobec FUS (Funduszu Ubezpieczeń Społecznych). A wystarczyło przerzucić to na całe społeczeństwo — czyli “Cały Naród utrzymuje swoich górników”.
  Te nic nieznaczące 40 000 000 000 (słownie czterdzieści miliardów złotych) jedną ustawą zniknęło.

 2. Zawisza Niebieski 22.01.2018 02:31

  Sprawa LOT to żadna zasługa dzisiejszego rządu. Wyjście LOT z zapaści finansowej to wynik decyzji zakupu Dreamlinerów którą podjęto za czasów rządów PO-PSL. W ekonomii wynik każdej decyzji widzi się po upływie co najmniej roku. Tak więc wyniki te należy przypisać ogólnej korzystnej sytuacji ekonomicznej i działaniom podjętym przed rządem PiS.

 3. rumcajs 22.01.2018 10:20

  Owszem decyzje podjeto, o zakupach, ale także podjeto decyzję o sprzedaniu lot-u dla olt expres…. Dlatego “grzebano” w papierach lotu, aby zanizyc jego wartość, a nowe samoloty weszły by za darmoche, a raczej za nasze państwowe pieniadze dla olt…
  Zatem fakt, pis niewiele zrobił, poza tym, że pozwolił firmie normalnie funkcjonowac, odbierając mozliwości oddziaływania geszefciarzy z po, i psl na lot…
  Zatem wasze wpisy to zwykła manipulacja propagandowa, majaca “wybielić” tych od geszeftu..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.