PIT przychylny książkom

Opublikowano: 18.03.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego analizuje projekt Polskiej Izby Książki. Chce ona wprowadzenia nowej ulgi podatkowej, która miałaby zachęcić Polaków do czytania. Izba postuluje, by wydatki w księgarniach dawały nawet kilkusetzłotowe odliczenie w ciągu roku.

Jak pisze portal rp.pl, analizy wciąż trwają. Rozwiązanie proponowane przez PIK ma wspierać zwykłych podatników. „Chcemy, aby rząd zaakceptował propozycję ulgi w PIT, którą objęty byłby zakup książek” – mówi Agnieszka Kowalik-Urbaez z wydawnictwa Claroscuro, które przedstawiło PIK takie rozwiązanie. Dodaje, że inspiracją dla projektu był pomysł, nad którym pracują Włosi. – „W pierwotnych założeniach proponowano, by Włoch, który wyda maks. 2000 euro na książki, miał prawo do ulgi podatkowej w wysokości 19 proc. wydanej na ten cel sumy. W kwocie 2000 euro, 1000 euro to zakupy podręczników szkolnych i uniwersyteckich, a drugi tysiąc to dowolne książki” – wyjaśnia Kowalik-Urbaez.

Odliczenie wydatków na książki na poziomie kilkuset złotych rocznie jest dla budżetu akceptowalne. Zwłaszcza że ewentualny wzrost sprzedaży książek przełoży się na wypływy budżetowe z VAT czy podatku dochodowego od wydawców i księgarzy.

Z raportu przygotowanego na zlecenie Biblioteki Narodowej wynika, że w 2015 r. zakup więcej niż dwóch książek zadeklarowało tylko 11 proc. respondentów. Do zakupu przynajmniej jednej przyznał się co czwarty.

Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
robi1906
Użytkownik

Od socjalizmu, to ty się odwal.
Tym cytatem powtarzarz tylko żydowskie bzdety i niczym nie zabłyśniesz.

Socjalizm (mimo jego wad), dostarczył kulturę pod strzechy,
dostarczył książki i wiedzę, oczywiście że częściowo zakłamaną, bo przecież Berman jeden z największych morderców polaków, został szefem KAW,
(napisałbym, że inni żydzi zostali cenzorami, ale na to dowódów ani swiadectw na razie nie mam).

Mój chrzestny,
miał po wojnie taki głód wiedzy, że włamał się do wiejskiej biblioteki żeby sobie poczytać,
więc panie P.O. odp./ się od socjalizmu, bowiem między innymi, to Polacy tworzyli socjalizm i chcieli coś robić dla innych ludzi.
Chcieli polepszyć innym rodakom życie.

p,s.
Dopiszę, bo to miałem głównie na myśli,
wiedza i kultura musi być darmowa, nie może być inaczej,
dzięki socjalizmowi to mieliśmy dawniej, dzięki internetowi mamy to obecnie (mimo łamania żydowskiego prawa, o prawach autorskich), ale,
i apeluję tu do wszystkich!,
kultura i wiedza?, dla każdego.

Bo, skończymy jak w średniowieczu.