PiS zamierza potwierdzać przynależność do UE

Opublikowano: 24.11.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1938

Obecne nieporozumienia pomiędzy Polską i Węgrami a Unią Europejską mają jedynie charakter taktyczny. Rząd Mateusza Morawieckiego właśnie przedstawił dziesięcioletnią strategię rozwoju, która opiera się między innymi o „potwierdzenie przynależności” do Wspólnoty Europejskiej. UE jest przedstawiana więc w dokumencie jako gwarant polskiego bezpieczeństwa.

Liberalno-lewicowe media od tygodnia nie ustają w krytykowaniu rządu za decyzję podjętą razem z Węgrami. Warszawa i Budapeszt zdecydowały się bowiem na zawetowanie przyszłorocznego unijnego budżetu, bo miał on zostać połączony wraz z mechanizmem kontroli praworządności. To zaś spowodowało, że euroentuzjaści zaczęli wieszczyć rychłe wyjście Polski z UE.

Rządzący nie zamierzają jednak podejmować takiego kroku, Co więcej, przyjęli oni nową dziesięcioletnią strategię. Wielokrotnie odwołują się w niej właśnie do UE, zapowiadając „potwierdzenie przynależności” do Wspólnoty Europejskiej. Polska według Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy ma być wpisana w unijną strategię i politykę. Stąd według obozu Jarosława Kaczyńskiego, UE w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa jest gwarantem bezpieczeństwa militarnego.

Ważne miejsce w rządowych planach zajmują oczywiście unijne fundusze. PiS chce zwłaszcza wykorzystywać je w sposób dużo bardziej efektywny. Większe zainteresowanie planami Komisji Europejskiej powinny przejawiać tym samym spółki Skarbu Państwa, które powinny aplikować w podobnych sprawach.

Morawiecki zamierza zresztą uczestniczyć w najbardziej kontrowersyjnych projektach UE, czyli w Europejskim Zielonym Ładzie. Jak już wiemy, unijna polityka klimatyczna będzie wymagać ogromnych nakładów połączonych z likwidacją całych gałęzi przemysłu. To jednak nie przeszkadza rządzącym, którzy zamierzają wpisać polską politykę właśnie w ideologiczne założenia forsowane przez Brukselę.

Przynajmniej deklaratywnie PiS dostrzega też niedoskonałości UE. Rządowa strategia podkreśla z tego powodu konieczność reformy systemu Schengen, głównie przez wzmocnienie unijnych granic. Ponadto Bruksela powinna według władz w Warszawie wyciągnąć wnioski z kryzysów imigracyjnego oraz koronawirusowego.

Na podstawie: Forsal.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.