PiS weźmie się za kompetencje prezydenta?

Opublikowano: 27.08.2017 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 955

“W konstytucji powinny być klarownie określone kompetencje prezydenta; w obecnej ustawie zasadniczej, prezydent – pomimo że ma najsilniejszy mandat społeczny – w zasadzie ma niewiele samodzielnych kompetencji” – powiedział Andrzej Duda.

“Mamy specyficzną sytuację, że jest prezydent wybrany w wyborach powszechnych przez naród, (ma) najsilniejszy mandat (społeczny) w Polsce, nikt takiego mandatu nie ma i w zasadzie ma niewiele samodzielnych kompetencji, a w każdym razie kompetencje powinny być klarowniej rozdzielone, co prezydent może zrobić sam, co musi zrobić w porozumieniu z ministrem obrony narodowej, czy z prezesem Rady Ministrów” — zaznaczył prezydent Polski, którego cytują krajowe media.

Jego zdaniem głowa państwa polskiego podejmuje głównie „działania negatywne”, wśród którym wymienił możliwość stosowania weta. Duda chciałby to zmienić.

“Powinniśmy pójść w jednym z dwóch kierunków — albo wzmacniamy pozycję ustrojową prezydenta, prezydent (w takim przypadku) ma silniejsze kompetencje, bo jest wybrany w wyborach powszechnych przez naród i ma ten jeden, jedyny w Polsce specyficzny mandat, albo osłabiamy prezydenta, czynimy go elementem, który bardziej realizuje funkcje ceremonialne, symboliczne, ale wtedy może być wybierany w sposób pośredni, choćby przez Zgromadzenie Narodowe” — powiedział.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

11 komentarzy

 1. smerf 27.08.2017 21:47

  Ja bym urząd prezydencki w ogóle skasował. I byłoby po krzyku.
  A przy okazji rozpędził na “cztery wiatry” senat, czyli świątynię dumania albo dłubania w nosie, jak kto woli.
  Sejm niech się ostanie. Ale nie w 460-osobowej obsadzie. Wystarczyłoby np. 114 osób, czyli przypadałoby po trzech wybrańców na milion obywateli w myśl zasady: gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta.

 2. Fenix 28.08.2017 09:13

  Nie ma na stronie WM , więc muszę wspomnieć o żywiole pogody i klęsce w życiu ludzi , która się wydarzyła parę dni temu , o ofiarach w skutek żywiołu, i ludziach którzy zostali pozbawieni dachu nad głową, i o twz. ubezpieczeniach.
  Minus z podatku na państwo, to jest nasze ubezpieczenie ludzie !
  Nie państwo ma się mieć dobrze? Ludziom w Polsce ma się żyć dobrze ! Nie płacić na państwo bo nigdy nie zarobisz na państwo, człowieku .
  Państwo jest niewypłacalne, państwu zawsze mało, stąd wszelkie obciążenia dla ludzi, podatków składek itd.. w tym państwie ,wiecznie nienasycone wiecznie zadłużone państwo. Państwo to zastój!
  Utworzyć i wypłacać sobie ludzie DOK, konto osobiste własnym bankiem , bez państwa.
  Tak ludzie tworzą dobrobyt własny, i w nim żyją .
  Jak nie ma państwa? Państwo nie rządzi ludźmi !
  Ludzie zrządza się sami, jedno prawo ludzi .

 3. realista 28.08.2017 09:38

  ale bełkot, Fenix… ogarnij się.
  państwo to nie ubezpieczyciel, a ty masz tak lichutkie wyobrażenie tego, co sama proponujesz, że nie ma nawet o czym mówić… .. .

 4. Fenix 28.08.2017 10:06

  Tak realista jesteś wiecznym dłużnikiem państwa ? Masz pomysł jak państwo oddłużyć, i przestać mu spłacać dług ! Dziećmi, wnukami i prawnukami niewolnikami ?

 5. realista 28.08.2017 11:00

  no, twój pomysł na pewno je oddłuży… .. .

 6. Fenix 29.08.2017 06:13

  @realista, podaj swój pomysł na spłacenie długu państwu ?
  Państwo to teoria , sztuczny twór.
  Życie to praktyka.

 7. MasaKalambura 29.08.2017 06:22

  1. Skończyć z dalszym zadłużaniem – zakaz deficytom budżetowym,
  2. Spłacać obecny dług.
  3. Wspomagać bogacenie polaków bezprocentowymi pożyczkami od państwa.
  4. Zakazać działalności lichwy- rozumianej jako pożyczanie na procent – jakiejkolwiek.

 8. Fenix 29.08.2017 08:17

  Dając życiu, otrzymujesz w życiu . Oddając państwu, utrzymujesz państwo nie siebie .
  @Masa, bezprocentowe pożyczki państwo ci wydrukuje ! Ty na pożyczone od państwa , musisz zapracować , najlepiej do końca ,i twojej śmierci ! :Dhehe Kto i kim się wysługuje ? Komu służysz?

 9. Fenix 29.08.2017 09:19

  Mocy 100% tam, gdzie oporu brak!

 10. MasaKalambura 29.08.2017 18:58

  Od państwa, czyli nas wszystkich, od pana, od pani, od państwa.
  Państwo w sensie aparat państwowy powinno tych państwa, co pożyczają rodakom bez procentu, wynagrodzić darowaniem płacenia podatków lub chociaż ich części.

  Drukowane pieniądze – ukryta lichwa – i ich zakaz oraz powrót do złota, srebra to punkt 5 planu.

 11. MasaKalambura 29.08.2017 22:28

  Zacznijmy od ostatniego.

  Polski 1 złoty nie jest złoty.
  Jest srebrny. Czy można gorzej?

  Tak, to srebro też nie jest srebrne.

  Dopiero 2 złote kawałki złocistości udaje miedzianymi wstawkami.
  I myśli że jak się w pięć złotych ubierze to już złote.
  Nie!
  Wciąż tam jest srebrne.
  Niesrebrne.

  Ile złota wart jest nasz złoty piątak? 100g = 14600 zł wedle jubilerów.

  1, może 2 gramy (0.0000001 litra wody)[l=1dm^3]?

  0,0342 grama złota

  0,0000000342 dm^3 * różnica gęstości złota i wody

  To jakaś kpina. Po takie złoto to jestem skłonny nosić kartę magnetyczną z silną niechęcią polityce wszczepiania czipów przyszłym i obecnym pokoleniom…

  Niechęcią godną bitcoina za 20 000 dolców.
  Dalej rośnie.

  Patrzcie jak boi się każdy jubiler złota w złocie i srebrze.
  Jak lichwa wypiera pieniądza w elektron.

  Myśle że tylko Cern z tym cyklopem pod Brukselą jest w stanie tak bezsensownego obrotu tyle pieniędzy ukręcić w swoim kompie, by to sens logiczny miało.

  System kopie, krztusi się i walczy, ale się nie poddaje. Liczy na młodych i ignorancję i że powoli świadomi wymrą bądź się sami wykryszą – wykruszą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.