PiS szykuje się do zmiany ordynacji wyborczej?

Opublikowano: 08.05.2016 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 338

Sugeruje to najnowszy „Nasz Dziennik”. Projekt reformy ordynacji wyborczej ma wkrótce trafić do Sejmu. PiS chce odejść od systemu proporcjonalnego na rzecz mieszanego w wyborach do parlamentu.

Partia rządząca nie ustaliła jeszcze dokładnie modelu, który miałby zostać wprowadzony – mówi się o dwóch koncepcjach. Pierwsza to wybory na wzór niemiecki, czyli połowa posłów wybierana z list krajowych i druga połowa z okręgów jednomandatowych. Druga koncepcja (i ta zdaje się bardziej prawdopodobna) zakłada, że w niektórych okręgach głosować będzie można na dotychczasowych zasadach, a w pozostałej części w systemie JOW-ów. Trwają ponoć symulacje różnych wariantów nowej ordynacji. Możemy być pewni, że Jarosław Kaczyński zadba o to, aby zmiany gwarantowały trwałość władzy PiS najdłużej, jak to tylko możliwe.

Podczas najbliższych wyborów parlamentarnych w 2019 roku PiS wprowadzić chce również przezroczyste urny oraz kamery w lokalach wyborczych.

Kilka dni temu gotowość na zmiany w konstytucji wyraził Paweł Kukiz. Na konferencji prasowej swojego klubu wyraził przekonanie, że potrzebne nam jest przerzucenie się na system prezydencki bądź półprezydencki. Chciał także zmiany zapisów o referendach, zaś jego preferencje co do ordynacji wyborczej są od dawna znane – lider Kukiz’15 preferuje ordynację większościową z jednomandatowymi okręgami wyborczymi.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. qrde blade 08.05.2016 10:46

  PiS szykuje się już do zmiany wyborczej ordynacji, gdy tymczasem od uchwalenia konstytucji z 1997r jej przyjęte zasady były, raz za razem przez kolejne wybory w Polsce bezkompromisowo łamane i pies z kulawą nogą nawet tego nie zauważył. Powszechnie stosowano wbrew konstytucyjne progi wyborcze, ewidentne łamiące zasady proporcjonalności wyborów ) i magiczną, partyjniacką regułę opartą na metodzie D’Hondta, która to ewidentne łamała zasady bezpośredniości wyborów, to jest głosowania na konkretnych kandydatów, którzy nie zostali jednak zaprzysiężeni na posłów z powodu tej naukowo-magicznej, wyborczej sztuczki. Kto pytam się z WAS przejął się tym ewidentnym łamaniem zasad konstytucyjnych, czy nawet kto je bynajmniej tylko wyłącznie z Was zauważył? W imię tego przykładu jest to ewidentny dowód na to, że Konstytucja jako niby szacowne, najwyższe prawo państwowe jest rozmyślnie i umiejętnie tworzona przez tzw. kuglarskich, prawnych specjalistów i dziwacznie później używana do przypominających takie kuglarskie sztuczki, prawnych machlojek ( magia – to w zdecydowanej większości wyłącznie słowa lub stworzone religjino-prawne zakony, które to dziwacznie powodują, że objęte nimi masy ludzkie pozwalają sobą bezkarnie manipulować ) oraz pozwalać na umiejętne omijanie tego prawa w imię celowej nieścisłości jego rzekomo doniosłych, stworzonych reguł wymyślonych niezmiennie celu panowania nad niezmiennie naiwnym stadem spolegliwego i niestety dalej durnego elektoratu. Ukryta władza reprezentowana przez wysoko umocowane w państwowej hierarchii prawnej specjalnie tworzy niedookreślone, niby wspaniałe moralnie prawo, aby następnie sprytnymi, magiczno prawnymi sztuczkami i definicjami móc je dla własnych celów interpretować czy tym bardziej bezkarnie obchodzić ( skąd my to znamy ? ). Czy zatem znajdziemy gdziekolwiek w wielkich konstytucjach, prawie stworzonym przecież jako będącym kręgosłupem moralno-prawnym narodów, mentalnie uzasadnionej, logicznej zasady, że żaden urzędnik państwowego urzędu dowolnego szczebla, ani tym bardziej poseł, senator, prezydent, premier czy też wyborca posiadający obywatelstwo tego kraju ( państwa ) nie może należeć i przysięgać posłuszeństwa sekretnym, masońskim organizacjom, których przecież zakres ukrytej przed narodem działalności może naturalnie kolidować z prawem przyjętym i obowiązującym w jego ojczyźnie lub nawet zgodnie z podjętymi przysięgami pozwalać czy nawet zmuszać do bezkarnego łamania tego prawa, tworzenia pozaprawnych koalicji, sitw, ect. w imię wcześniej podjętych wobec tego skrytego mocodawcy zobowiązań i złożonych obietnic?
  ZASTANÓWCIE się łaskawie, czemu to nigdzie nie znajdziecie takich podstawowych zapisów i kto dzięki tej tolerowanej tzw. profesjonalno-magicznej bezmyślności rządzi tym światem ?

 2. Fenix 09.05.2016 07:17

  @qrde blade ,wpływy onych , nie prawa ludźmi . Ci ukryci za zasłoną ,kiedyś drukowanej kasy długu dziś pożyczanego długu, kreatywną księgowość makulatury , dla kupczenia i sprawowania władzy rządów, to tchórze nie ludzie! Tchórze wysługują się przekupioną władzą rządu , by broniła ich interesów i wpływów kasy i bogactw , nawet sprzedając spokój własnych obywateli , wywołując na życzenie onych, konflikty i wojny.
  Człowiek nie sprawuje władzy nad człowiekiem.
  Ludzie, dzielimy władzę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.