PiS stworzy “media narodowe”

Opublikowano: 28.10.2015 | Kategorie: Gospodarka, Media, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 919

Po wyborach PiS trzyma się zapowiedzi związanych z mediami publicznymi. Mają się one zmienić w “media narodowe”, na które wszyscy się złożymy. Kierownictwo ma się zmienić, podobnie jak cały charakter działalności tych mediów.

Pisałem niedawno o problemach medialno-informacyjnych jakie stoją przed PiS. Wspomniałem wówczas, że partia ta już wcześniej zapowiadała reformę mediów publicznych i abonamentu RTV. Mówiono, że media powinny się stać “instytucjami kulturalnymi”, które będą edukować i realizować “mądrą politykę historyczną”.

Te zapowiedzi PiS już zostały podtrzymane. Donosi o tym Polskie Radio PiK które rozmawiało na ten temat z Krzysztofem Czabańskm. Jest to były prezes Polskiego Radia, który ma objąć mandat poselski PiS w okręgu toruńsko-włocławskim.

Czabański wymienił następujące elementy przewidywanej reformy ustawy medialnej.

– Media publiczne przestaną być spółkami prawa handlowego. Nie będą miały na sobie przymusu zarabiania pieniędzy.

– Media publiczne zmienią się w “media narodowe”, które mają wyłącznie realizować misję, koncentrując się na tematyce kulturowej.

– Kierownictwo mediów publicznych zostanie prawdopodobnie wymienione.

– Abonament RTV ma być o połowę mniejszy, za to będzie powszechnie ściągany przy rachunkach za energię lub przy podatku PIT. Ci, którzy nie płacili, będą mogli zacząć “nowy start”.

– Cały planowany proces przekształceń ma się rozpocząć w roku 2015 i zakończyć do roku 2017.

Nietrudno wskazać te elementy propozycji, które będą wzbudzać wątpliwości. Sama propozycja “dekomercjalizacji’ mediów publicznych nie jest zła, ale z pewnością pojawią się głosy, że obowiązkowy abonament to haracz. Słowo “polityka historyczna” dla wielu osób oznacza tyle co “propaganda”. Nie da się również uniknąć pytań o to, na ile niezależna politycznie będą nowe “narodowe” media.

Oczywiście nadal nie znamy wielu szczegółów, zatem będzie czekać na konkretny dokument z założeniami ustawy.

Autorstwo: Marcin Maj
Źródło: DI.com.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. XXIRapax 28.10.2015 10:05

  Będą politycznie zależne i propagandowe?
  A jakie były i są teraz?

 2. Piechota 28.10.2015 12:53

  Doktorat,
  Zgadzam się w 1000%!!! Zdrowia życzę.

 3. Rozbi 28.10.2015 16:31

  To nic nie zmienia – dalej publiczne pieniądze będą wydawane na darmozjadów – wcześniej “AntyPolskich” cokolwiek by to miało znaczyć a teraz na “ProPolskich” – dla szarego Kowalskiego zmieni się tylko tyle rachunek za prąd. O ile wcześniej na rządowe dotacje rzucili się reżyserzy promujący wartości LGBT , gender i innych ogólnie pojętych jako “lewackie” to teraz dotacje dostaną wielbiciele Piłsudskiego, Kościuszki, wartości rodzinnych i religijnych. Ot zmieni się kolor i wygląd sępa żerującego na publicznych pieniądzach.

  Wystarczy wyłączyć telewizor żeby się zorientować że rządy PO i PiS tak naprawdę niczym się nie różni

  Jeśli chcemy przywrócić normalność to zlikwidujmy wszystkie dotacje na kulturę i sztukę – i zobaczmy co lepiej się sprzedaje – wielkomiejski shit o Polakach mordujących żydów czy małomiasteczkowy shit o dzielnych Polakach dokonujących “Cudu nad Wisłą” – Ludzie sami by zdecydwali który film zarobi więcej – a nie tak jak teraz że PISF dotuje te projekty który jakiś partyjny urzędnik uważa za słuszne. To jest chore i to jest patologią. Zmiana u władzy na tą “jedynie słuszną i narodową” nic nie zmieni – stworzy tylko silną opozycję – tak samo jako 8 lat rządów PO i jej wpływu na media utworzyło i umocniło prawicową nacjonalistyczną opozycję…

  Każda akcja = reakcja –
  Nie ma wolności – o tym co oglądamy w kinach decydują w dużej części partia rządząca – może nie w taki bezpośredni sposób jak 50 lat temu , bo dyskretniej – przez dotowanie – ale to tak naprawdę ta sama propaganda jaka istniała za PZPRu – i nie zmieni nic zmiana twarzy (lub raczej ryjów) na stołkach ministrów skoro zasada i system się nie zmienił.

 4. xc1256 29.10.2015 07:03

  Rozumiem, że jako nie posiadający odbiornika TV i odbiornika radiowego (od ponad 10 lat ) też będę musiał płacić abonament ? Jeżeli tak, to każdy obywatel powinien płacić podatek drogowy nawet ten co nie posiada samochodu. To chyba sprzeczne z konstytucją !

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.