PiS sprzeda polskie lasy?

Opublikowano: 19.07.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 453

Pod Sejmem odbyła się demonstracja polskich leśników, którzy krytykują zmiany w prawie forsowane przez Prawo i Sprawiedliwość bez odpowiednich konsultacji w tej sprawie. Rządzący chcą bowiem powołać spółkę Polskie Domy Drewniane na bazie dotychczasowych Lasów Państwowych, która ma odpowiadać właśnie za budowę drewnianych domów na specjalnie przygotowanych gruntach. Zdaniem leśników może to odprowadzić do upadku Lasów Państwowych, a następnie do sprzedaży skarbów polskiej natury.

Manifestację pod budynkiem parlamentu zorganizowały organizacje skupiające polskich leśników, przypominających w jej trakcie, że po raz ostatni musieli oni walczyć o przyszłość polskich lasów pod rządami Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Teraz musieli jednak wyjść na ulice ponownie, ponieważ Prawo i Sprawiedliwość wraz ze Zjednoczoną Prawicą proceduje bez żadnych konsultacji nowe prawo, które przewiduje utworzenie wspomnianej nowej spółki. Zdaniem leśników niebezpieczeństwo związane z jej powołaniem jest ogromne.

Polskie Domy Drewniane mają powstać bowiem na bazie Lasów Państwowych, co doprowadzi do ich upadku i w konsekwencji do sprzedaży polskich zasobów naturalnych. „Nikt nie próbował tego z nami konsultować. Nawet nie podjęto prób rozmowy. Zostało to zrobione szybką ścieżką, ponad naszymi głowami” – powiedział Jarosław Szałata, przewodniczący Związku Leśników Polskich w RP. Warto podkreślić, że nowe prawo nie zostało nawet przedstawione podczas posiedzenia rządu Mateusza Morawieckiego.

Z pojawiających się w mediach informacji wynika, że Polskie Domy Drewniane to inicjatywa byłego ministra środowiska Jana Szyszko i jego otoczenia. Z projektu ustawy wynika z kolei, że spółka będzie biurokratycznym molochem, w którym na najwyższym szczeblu znajdzie się miejsce dla dziewięciu osób. Eksperci zwracają przy tym uwagę na fakt, iż w Polsce nie mamy odpowiedniego drewna do budowy takich domów, ale rządzący nie chcą odpowiadać na podobne wątpliwości.

Na podstawie: RadioMaryja.pl, Fakt.pl, Zlpwrp.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. Dandi1981 19.07.2018 13:39

  Rekompensata dla żydów miała być z lasów państwowych temu opylaja.
  Ale czy tedy droga, czy jeżeli somsiad mówi ze chce twój samochód w ramach długu twojego pradziadka to sprzedajesz, czy mówisz zobaczymy kto komu się do skóry dobierze.

 2. RobG56 24.07.2018 19:33

  Protest jest akcją Solidarności. Nie było takiej reakcji, gdy K.Tomaszewski (DGLP) i J. Szyszko (MŚ) informowali o przekazaniu do KZN powierzchni około 600 tysięcy hektarów lasów. A ta decyzja to cofniecie stanu zasobów LP do poziomu Wł. Gomułki. I to raczej nie końcowego etapu jego rządów.
  Cała rzecz ma swój początek w Ustawie o lasach z 1990 roku, która organizację LP przemieniła z firmy/przedsiębiorstwa w administrację. Czym się zajmuje administracja i jakie ma priorytety tłumaczyć nie trzeba. Autorem tej zamiany była Solidarność na czele z K.Tomaszewskim i J. Szyszko.
  Gdyby organizacja LP pozostała firmą i płaciła normalne podatki nikt nie wyciągałby z niej czegokolwiek. Gdyby płaciła choć w takiej skali jak to czynią lasy państwowe Czech, to już dawno bezdomni i oczekujący na poprawę mieszkaniowej doli mieszkaliby w szklanych domach. Już dawno też zrealizowany byłby program podniesienia lesistości do poziomu średniej europejskiej.
  Nikt też nie wskazywałby Polakom, że “Kornik kluczowym elementem lasu” (“prof.” J.Gutowski, IBL). Puszcza trwałaby w swej okazałości, a najlepsze świerczyny świata (z Beskidu Śląskiego) nie uległy nagłej chorobie obcego pochodzenia. Żaden urzędnik i leśnik nie zastanawiałby się czy istnieją organizmy szkodliwe w lesie.
  Nawiasem mówiąc PiS ma możliwości wprowadzenia do Konstytucji gwarancji dla publicznej własności Lasów Państwowych (o czym piszę od 2010 roku).

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.