PiS przegrywa w trybie wyborczym

Opublikowano: 13.10.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2242

Sąd w Lublinie wydał decyzję, która nakazuje Komitetowi Wyborczemu Prawo i Sprawiedliwość (PiS) przestać rozpowszechniać nieprawdziwe informacje dotyczące ubóstwa dzieci w Polsce, szczególnie odnośnie do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego. Lider PiS na wiecu wyborczym w Rzeszowie twierdził, że tylko „3 procent” dzieci w Polsce jest zagrożonych nędzą, co jest znacznie niższym wskaźnikiem niż faktyczna sytuacja.

Według danych Eurostatu, które zostały przedstawione w sądzie, wskaźnik ubóstwa dzieci w Polsce był znacznie wyższy niż to, co mówił Kaczyński. W rzeczywistości odsetek dzieci zagrożonych ubóstwem wynosił w różnych latach od 2015 do 2022 roku od 16,1 proc. do 26,8 proc., co wskazuje na znacznie wyższy poziom, niż sugerował lider PiS.

Paweł Nakonieczny, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu z Lublina, złożył pozew w trybie wyborczym, argumentując, że wypowiedź Kaczyńskiego jest nieprawdziwa, co potwierdzają dane Eurostatu.

Sąd Okręgowy w Lublinie zgodził się z Nakoniecznym, powołując się na te same dane Eurostatu. Sąd wskazał, że średnia unijna wskaźnika ubóstwa dzieci wynosi 24,7 proc., a Polska zajmuje siódme miejsce w rankingu państw Unii Europejskiej pod względem tego wskaźnika spośród 27 krajów. Wg danych w 2022 roku aż 16,7 proc. polskich dzieci było zagrożonych ubóstwem, a nie 3 proc., jak twierdzi Kaczyński.

Rzeczniczka Sądu Okręgowego w Lublinie, sędzia Barbara Markowska, poinformowała, że zgodnie z decyzją sądu, PiS musi przestać rozpowszechniać nieprawdziwe informacje i zamieścić sprostowanie, publikując rzeczywiste dane z Eurostatu.

Warto zaznaczyć, że postanowienie sądu nie jest jeszcze prawomocne, co oznacza, że PiS ma możliwość złożenia zażalenia w ciągu 24 godzin.

Na podstawie: WP.pl
Źródło: NCzas.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. najzwyklejszy 13.10.2023 14:45

    No tak wygląda kłamliwa zdradliwa morda Judasza.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.