PiS podniesie drastycznie akcyzę na piwo

Opublikowano: 23.09.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2269

Rząd szuka możliwości znalezienia nowych źródeł finansowania „Polskiego Ładu”. Wpadł więc na pomysł, aby po raz kolejny podnieść akcyzę na piwo i to drastycznie.

Podatek od piwa ma być teraz naliczany analogicznie do stawki za wódkę. Obecna wysokość akcyzy od 0,5 litra piwa 7%, wynosi 77 groszy. Po wprowadzeniu zmian, będzie to już 2,20 zł. Jednak piwa o zawartości alkoholu 10% przy pojemności 0,9 litra, będą już obciążone akcyzą w wysokości 5,13 zł. Podatek wzrośnie więc cztery razy. Dzięki temu dochody państwa mają się zwiększyć o około 5 miliardów złotych.

Polacy lubią piwo. Wypijają rocznie 3,2 miliarda litrów tego chmielowego napoju i wydają na to łącznie 17,5 miliarda złotych. Nie dziwi więc, że rząd właśnie tu postanowił szukać dodatkowych pieniędzy. Wpływy mają trafić do puli środków na realizację założeń „Polskiego Ładu”.

Ciekawe, jakie jeszcze podatki zostaną w przyszłym roku podwyższone, bo to, że zapłacimy wielokrotnie więcej za prąd i gaz, jest już niemal pewne.

Autorstwo: Marcin Kozera
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. hashi 23.09.2021 12:24

  Czyli co sikacze typu Harnaś z 2 zł na 4 zł pójdą.
  Zachodnie przygraniczniki będą miały raj. Wykupią tamtejsze Lidle.

 2. elroman 23.09.2021 22:40

  Sikacze typu harnaś nie kupią piwa za granicą, bo będą musieli się zaszczepić. Mieszkam przy granicy z Czechami i tak naprawdę to już nie wiem czy mogę legalnie przekroczyć granicę. Ostatni raz kupowałem piwo rok temu i było droższe niż u nas, typowy Kozel kosztował 2,2pln płacąc kartą revolut. Ale wolę brackie u mnie kosztuje 2,09pln, harnaś 1,99pln, kasztelan, 2,09pln Okocim 0,0% 2,49pln w sklepie obok.

 3. Szurnięty Mędrzec 24.09.2021 01:56

  @elroman jak to “musieli się zaszczepić”?

 4. robertr 24.09.2021 05:31

  Uwielbiam takie majstrowanie przy podatkach – akcyza na piwo, akcyza na wódkę etc
  Czy nie można po prostu zrobić jednej akcyzy na etanol zawarty w napoju bez względu jak się nazywa? Swoją drogą to podobno wyprzedziliśmy już Czechy i Niemcy w konsumpcji piwa – jeszcze nigdy młodzież tyle nie piła

 5. elroman 24.09.2021 12:12

  @elroman jak to “musieli się zaszczepić”?
  Bo pewnie do końca oku wprowadza przymus szczepień dla turystow z zagranicy, teraz o ile mylę jest tak że możesz być na terytorium Czech nie dłużej niż 24h.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.