PiS nie poleci na sądach czy zmianach ustrojowych

Opublikowano: 03.03.2018 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 3

Wiele na to wskazuje, że w najbliższym czasie PiS roztrwoni większość swojej gigantycznej przewagi nad opozycją. Wszystko przez sprawy, które albo 1) kłują po oczach zwykłego wyborcę i są zaprzeczeniem “dobrej zmiany” (np. wysokie nagrody dla rządu czy kumoterskie praktyki w spółkach Skarbu Państwa), albo 2) dotkną bezpośrednio elektorat, który na PiS głosował (np. zakaz handlu w niedzielę). Wielu odurzonych sondażami członków partii Jarosława Kaczyńskiego spoczęło na laurach myśląc, że już nie ma z kim przegrać. A to nie jest prawda.

Aby była jasność – nie uważam, że alternatywą dla PiS jest dziś Grzegorz Schetyna czy Ryś Petru. Wystarczy jednak, że po stronie opozycji pojawi się ktoś nowy, ktoś kto swoim autorytetem będzie w stanie przyciągać do siebie innych ludzi, ktoś kto swoimi wypowiedziami nie będzie szedł w duchu wiernopoddańczego oddania Brukseli i jednocześnie da rękojmie skutecznego działania w przypadku przejęcia steru władzy. W takich okolicznościach wyborcy dostrzegą alternatywę, z którą będą gotowi się utożsamić. A to dla PiS-u, który – jakkolwiek byśmy na tę partię spoglądali – popełnia coraz więcej błędów, oznacza koniec gigantycznej przewagi w sondażach.

Wielu przewidywało, że PiS wywróci się na reformie sądownictwa, przejęciu TK czy forsowaniu zmian ustrojowych. Nic bardziej mylnego. Te sprawy nie dotyczą bowiem zwykłych ludzi i – w istocie – ich nie bulwersują. PiS, jako partia, która jest postrzegana jako “skuteczna w działaniu”, może się wywrócić z zupełnie innych powodów. Pierwszym z nich są sprawy, które “kłują po oczach”. Jako przykłady podałbym tutaj sporą skalę kumoterstwa w spółkach Skarbu Państwa, publiczne wypowiedzi polityków PiS, którzy nieudolnie starają się ten stan rzeczy uzasadniać, czy ostatnie nagrody dla członków rządu, które – jak stwierdził zarabiający ponad 15 tys. zł miesięcznie Jarosław Gowin – miały podreperować domowe budżety ministrów. Sprawy te mogą bulwersować i są zaprzeczeniem tzw. “dobrej zmiany” (miało być inaczej niż za PO).

Druga kwestia to wszelkie decyzje, których skutki bezpośrednio dotkną elektorat PiS-u. Do tej pory partia Jarosława Kaczyńskiego przeforsowała bardzo dużo zmian, które wpływały na życie i funkcjonowanie wielu grup społecznych. Liczebność tych grup była jednak dość ograniczona i – co najważniejsze – zmiany te nie dotykały elektoratu PiS. Sytuacja zmieni się jednak już od 11 marca. Wówczas to nastąpi pierwsza niedziela wolna od handlu. W mojej ocenie zakaz handlu w niedzielę zdenerwuje wyborców, którzy do tej pory mogli być zadowoleni z rządów PiS. Wbrew pozorom spora grupa wchodząca w skład elektoratu PiS wykorzystywała niedziele nie tylko na kościół, czy rodzinę, ale również na konsumpcję. Teraz (decyzją PiS-u) zostanie im to odebrane. W zamian dostaną soboty z zatłoczonymi galeriami handlowymi, gdzie komfort robienia zakupów będzie dużo niższy.

Argument typu “a bo Niemcy też mają pozamykane sklepy w niedzielę” można w łatwy sposób obalić. Otóż statystyczny Niemiec pracuje w skali całego roku dużo krócej niż statystyczny Polak (wyliczenia OECD mówią o różnicy rzędu 500 godzin). W efekcie powyższego ma więcej wolnego czasu na uprawianie konsumpcji w ciągu tygodnia. Statystyczny wyborca PiS takiego komfortu raczej nie posiada.

W konsekwencji kumulacji spraw, które kłują po oczach, są zaprzeczeniem “dobrej zmiany” lub uderzają w elektorat PiS, partia Jarosława Kaczyńskiego będzie tracić poparcie. Jeśli do tego na opozycji pojawi się nowy lider, to nie mam wątpliwości, że obecna przewaga PiS-u nad resztą partii będzie topnieć jeszcze szybciej.

Zdjęcie: Kancelaria Premiera (PD 1.0)
Źródło: Niewygodne.info.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Wystarczy, ze PiS posłucha mojej rady i wymusi na spółkach skarbu państwa podwyżki zarobków do poziomu bardziej europejskiego oraz przymusi zagraniczne sieci korporacyjne i handlowe oraz magazyny dystrybucji i tranzytowe do płacenia ludziom stawek uczciwych europejskich za te samą prace i wydajność ( jak w Lidlu w Czechach) a maja kolejne dwie kadencje jak w banku. O ile świat się nie zawali.

Sa to logiczne reperkusje dochodzenia Francji do ujednoliconych stawek dla kierowców europejskich. To samo tyczy się ich pracowników na terenie Polski i Unii. Najwiecej w Polsce jest sieci wielkopowierzchniowych w Francji. Ale tez z Hiszpanii Niemiec Angli. Ich stawki u nas. Już.

A jeśli nie zrobi tego PiS to obali ich partia, która to obieca. Nie wiadomo co prawda czy ten nowy twór obietnice spełni. Wiadomo ze partie mroków przeszłości 3 RP obietnic nie dotrzymują żadnych, prócz tych danych sobie samym o władzy potędze i bogactwie kosztem Polaków i Polski.

radical3dom
Użytkownik
radical3dom

aa to dobre, nie umieli wymóc normalnego opodatkowania sklepów wielkopowierzchniowych, a wymogą wyższe wynagrodzenia??Do izraela jeżdżą spytać o pozwolenie wprowadzenia ustawy w Polskim państwie?? Musiałby to być niepodległy rząd suwerennego niezależnego państwa, a nie banda miernych aktorów teatru kukiełkowego. Poza tym postulat jest zabarwiony komunistycznie- narzucać wolę władzy obywatelom.

rumcajs
Użytkownik
rumcajs

Ustawę o “wolnych niedzielach” pisali zapewne ‘rydzykowi”, a im myslenie utrudniaja mohery…
Wystarczyło by wzorem wielu krajów, w Kodeksie pracy wpisac że za prace w sobote i inne dni nieświateczne, nalezy sie 50% dodaktu, nie ze stawki podstawowej, ale ze stawki łacznej, oraz że za prace w dni świateczne nalezy sie pracownikowi 100 % dodatku, na tych samych zasadach. Przepis nie powinien dopuszczac do zmiany, “za zgodą,,,” Odbiór “wolnego w takiej samej proporcji. Niech kazdy zdecyduje co mu sie opłaca. Pracownikowi, czy dorobic, a włascicielowi firmy, czy mu sie to opłaca. Czysty aspekt ekonomiczny, nie podszyty “wiarą”, z frazesami obrony ludzi pracy na gebie, tych co tą “wiare” siłowo implementować nam chca….