PiS nie chce społecznej kandydatki na RPO

Opublikowano: 05.10.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1399

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości po raz drugi negatywnie zaopiniowała kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Prawniczkę, która zajmowała się w swojej praktyce adwokackiej m.in. sprawami praw pracowniczych czy o odszkodowanie za niesłuszny areszt, popiera ponad 800 organizacji społecznych. Posłowie PiS – nie.

W sprawie Rudzińskiej-Bluszcz już raz głosowano, jednak wynik został unieważniony z przyczyn technicznych: okazało się, że dwoje posłów Koalicji Obywatelskiej oraz jedna przedstawicielka Lewicy nie mieli przy sobie tabletów. Na dzisiejszą powtórkę opozycja zapowiedziała stuprocentową mobilizację. I faktycznie: na kandydatkę na RPO, zgłoszoną przez organizacje społeczne i popieraną przez sejmową opozycję, zagłosowało 12 posłów i posłanek spoza PiS. W Komisji Sprawiedliwości większość ma jednak rządząca Zjednoczona Prawica: jej 14 głosów wystarczyło, by ponownie zaopiniować negatywnie kandydaturę Rudzińskiej-Bluszcz.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, obecnie główna koordynatorka sądowych postępowań strategicznych w biurze RPO, przedstawiając wizję swojej pracy jako RPO deklarowała, iż będzie rzecznikiem dostępnym dla ludzi, aktywnym, a przy tym apolitycznym. – Urząd rzecznika musi być „ziemią niczyją”, musi być taką apolityczną wyspą, gdzie sprawy rozstrzygane są wyłącznie na podstawie litery i ducha prawa – tłumaczyła w rozmowie z TVN24. Przypominała również, że jako adwokat pomagała słabszym i wykluczonym, zajmowała się sprawami dotyczącymi dyskryminacji czy praw niepełnosprawnych, część spraw prowadziła pro bono. Zapowiadała, iż będzie angażować się w obronę szeroko rozumianych mniejszości: – Nie ma mojej zgody na nienawiść w sferze publicznej, również na nienawiść homofobiczną, z którą mamy do czynienia od dłuższego czasu w sferze publicznej. Mniejszością są także samotni rodzice wychowujący dzieci, osoby żyjące na skraju ubóstwa czy osoby z niepełnosprawnościami – mówiła na antenie TVN.

Czy słowa sprzeciwu wobec nienawiści i agresywnego języka zdecydowały, iż posłowie PiS nie chcieli takiej RPO? W każdym razie wielokrotne zapewnienia Rudzińskiej-Bluszcz, iż chce łączyć ponad podziałami i traktować urząd jako miejsce całkowicie neutralne, zderzyły się z niechęcią prawicy. Adam Bodnar, którego kadencja na stanowisku Rzecznika skończyła się 9 września, nadal nie ma następcy. PiS nie zgłosił swojej kandydatury, a ustawowy termin na to już minął. Opinia Komisji Sprawiedliwości nie jest wiążąca dla posłów, a Zuzanna Rudzińska-Bluszcz zapowiada dalsze spotkania z politykami różnych opcji, by jednak ich do siebie i swojej wizji przekonać.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.