PiS łagodzi stanowisko wobec banków

Opublikowano: 18.09.2015 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 131

Politycy Prawa i Sprawiedliwości powoli wycofują się ze swoich zapowiedzi dotyczących sektora bankowego. Opodatkowanie aktywów banków wzorem Węgier ma zostać zastąpione podatkiem od transakcji finansowych.

Podczas kongresu programowego, który odbył się w lipcu w Katowicach, PiS proponował opodatkowanie aktywów banków na wzór Węgier Viktora Orbana. Proponowana wówczas stawka podatkowa miała wynieść 0,39 proc, jednak po konsultacjach z sektorem finansowym, polska centroprawica powoli łagodzi swoje propozycje.

Nadzorujący program podatkowy partii poseł Henryk Kowalczyk powiedział w rozmowie z „Pulsem Biznesu”, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, ale pojawił się bardziej łagodny pomysł. To 0,14 proc. od wszystkich transakcji instrumentami finansowymi dokonywanych przez instytucje finansowe.

Na podstawie: pb.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Marek Witkowski
Użytkownik

Instrumentami finansowymi banków są lokaty i kredyty. Transakcjami tymi instrumentami jest przekazywanie lokat w formie kredytów, czyli podatek od tych transakcji uderzy tylko we właścicieli lokat i kredytobiorców. Aktywami banku są lokaty oraz majątek pozyskany z zysku z transakcji, np. złoto, nieruchomości. Opodatkowanie aktywów spowodowałoby wzrost cen złota i nieruchomości, czyli kwoty kredytów muszą się zwiększyć, czyli zysk z tych kredytów byłby mniejszy, bo nikogo by nie było stać na tak drogi kredyt. Mniejsze zyski to mniejsze aktywa dlatego lepiej jest opodatkować same transakcje, bo koszty poniosą jedynie obywatele, a banki spokojnie będą mogły powiększać aktywa.

Marek Witkowski
Użytkownik

@nemo

Ja uważam, że wysokie stopy procentowe w Polsce wynikają z tego, że NBP ma rezerwy tylko na papierze. Czasami pokazują w telewizji te stosy banknotów, ale zapewne to są mennice, a nie Bank Centralny. Gdyby stopy były niskie, to banki by pożyczały od NBP i rzeczywiście kredyty byłyby tanie, a tak to nie mają co pożyczać. Po za tym banki w Polsce to obcy kapitał i lepiej jest pracować na dolara i euro niż wzmacniać złotego. Złoty jest tylko środkiem płatniczym w naszym kraju i jego wartość mierzy się tym, czego jeszcze nie sprzedaliśmy w obce ręce. Pamiętajmy, że współczesnym rynkiem finansowym rządzi księgowość kreatywna, czyli w księgach jest, a w portfelach może będzie.

robi1906
Użytkownik

Dla istnienia bytu państwa , (każdego )
powinna nastąpić nacjonalizacja banków prywatnych .

Podatki i kłótnie o rząd wielkości dla opodatkowania ( rząd 0,1 lubb 0,3 dla banków ) brzmi jak żart .

PiS ,
kto to jest , prezesem jest przecież żyd Kaczyński
tępak i matoł
dla którego nauczenie się dwóch zwrotek hymnu państwowego jest ponad siły .