PiS łagodzi stanowisko wobec banków

Opublikowano: 18.09.2015 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 501

Politycy Prawa i Sprawiedliwości powoli wycofują się ze swoich zapowiedzi dotyczących sektora bankowego. Opodatkowanie aktywów banków wzorem Węgier ma zostać zastąpione podatkiem od transakcji finansowych.

Podczas kongresu programowego, który odbył się w lipcu w Katowicach, PiS proponował opodatkowanie aktywów banków na wzór Węgier Viktora Orbana. Proponowana wówczas stawka podatkowa miała wynieść 0,39 proc, jednak po konsultacjach z sektorem finansowym, polska centroprawica powoli łagodzi swoje propozycje.

Nadzorujący program podatkowy partii poseł Henryk Kowalczyk powiedział w rozmowie z „Pulsem Biznesu”, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, ale pojawił się bardziej łagodny pomysł. To 0,14 proc. od wszystkich transakcji instrumentami finansowymi dokonywanych przez instytucje finansowe.

Na podstawie: pb.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Marek Witkowski 18.09.2015 12:00

    Instrumentami finansowymi banków są lokaty i kredyty. Transakcjami tymi instrumentami jest przekazywanie lokat w formie kredytów, czyli podatek od tych transakcji uderzy tylko we właścicieli lokat i kredytobiorców. Aktywami banku są lokaty oraz majątek pozyskany z zysku z transakcji, np. złoto, nieruchomości. Opodatkowanie aktywów spowodowałoby wzrost cen złota i nieruchomości, czyli kwoty kredytów muszą się zwiększyć, czyli zysk z tych kredytów byłby mniejszy, bo nikogo by nie było stać na tak drogi kredyt. Mniejsze zyski to mniejsze aktywa dlatego lepiej jest opodatkować same transakcje, bo koszty poniosą jedynie obywatele, a banki spokojnie będą mogły powiększać aktywa.

  2. Marek Witkowski 18.09.2015 13:19

    @nemo

    Ja uważam, że wysokie stopy procentowe w Polsce wynikają z tego, że NBP ma rezerwy tylko na papierze. Czasami pokazują w telewizji te stosy banknotów, ale zapewne to są mennice, a nie Bank Centralny. Gdyby stopy były niskie, to banki by pożyczały od NBP i rzeczywiście kredyty byłyby tanie, a tak to nie mają co pożyczać. Po za tym banki w Polsce to obcy kapitał i lepiej jest pracować na dolara i euro niż wzmacniać złotego. Złoty jest tylko środkiem płatniczym w naszym kraju i jego wartość mierzy się tym, czego jeszcze nie sprzedaliśmy w obce ręce. Pamiętajmy, że współczesnym rynkiem finansowym rządzi księgowość kreatywna, czyli w księgach jest, a w portfelach może będzie.

  3. robi1906 19.09.2015 08:25

    Dla istnienia bytu państwa , (każdego )
    powinna nastąpić nacjonalizacja banków prywatnych .

    Podatki i kłótnie o rząd wielkości dla opodatkowania ( rząd 0,1 lubb 0,3 dla banków ) brzmi jak żart .

    PiS ,
    kto to jest , prezesem jest przecież żyd Kaczyński
    tępak i matoł
    dla którego nauczenie się dwóch zwrotek hymnu państwowego jest ponad siły .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.