PiS kapituluje przed Biedronką

Opublikowano: 16.04.2016 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1181

Pół miliarda złotych – tyle zaoszczędzi największa polska sieć handlowa na podatku od supermarketów. Lobbystom portugalskiego koncernu wystarczyła godzina, by zdyscyplinować odpowiedzialnego za projekt ustawy ministra Henryka Kowalczyka.

W środę wczesnym popołudniem, kiedy Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów wybierał się na konsultacje z przedstawicielami handlowych gigantów, nastroje były bojowe. Zapowiadano, że wysokość podatku będzie zależała od wysokości obrotów marketów. W ramach tego zróżnicowania miały obowiązywać trzy progi – do 300 mln zł obrotu – 0,7 proc. Powyżej tej kwoty – 1,3 proc, a w przypadku sprzedaży detalicznej prowadzonej w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy – 1,9 proc.

Taka progresja bardzo nie spodobała się najpotężniejszym przedsiębiorstwom. Biedronka bowiem musiałaby wpłacać do budżetu państwa ok. 830 mln zł (według obrotów z 2014 r.), Lidl – 220,6 mln, a Tesco – 214 mln. Negocjacje rozpoczęły się o godz. 16:00 i trwały mniej więcej godzinę. Ok. 17:00 minister Kowalczyk już wiedział, że sięganie do kieszeni najmożniejszych nie jest najlepszym pomysłem. Oświadczył, że optymalnym rozwiązaniem będzie wprowadzenie stawki liniowej podatku w wysokości 0,9 proc. Taka wersja projektu ustawy najprawdopodobniej trafi do Sejmu.

Nie wiadomo, jakimi argumentami reprezentanci handlowych potentatów tak szybko ustawili do pionu ministra, jednak z pewnością mogą pogratulować sobie skuteczności. Biedronka zapłaci bowiem nie 830, a 350 mln zł nowego podatku, Lidl zyskał w godzinę ponad 120 mln zł – zapłaci ostatecznie 102 mln zł. Dla trzeciego z gigantów – Tesco obciążenie zmniejszyło się z 213 do 99 mln zł.

W doskonałej sytuacji znajdą się również firmy franczyzowe. Sieci podzielone na salony czy sklepy posiadające osobnych właścicieli będą zwolnione z podatku handlowego. Doprowadzi do kuriozalnej sytuacji. Przykładowo – Media Saturn nie wpłaci do budżetu ani złotówki, a Mediaexpert 34 mln zł mimo, że oba podmioty generują podobne obroty. Na ulgi nie mogą natomiast liczyć średni i mniejsi gracze. Alma, Piotr i Paweł, Neonet czy Emperia (marka Stokrotka) zapłacą od kilkuset tysięcy do miliona złotych więcej

Podatek handlowy, zwany też podatkiem od supermarketów, był do tej pory jednym z głównych pomysłów Prawa i Sprawiedliwości na zwiększenie dochodów budżetu państwa. PiS chętnie podkreślał również “patriotyzm gospodarczy”, twierdząc, że dzięki podatkowi wesprze małe i średnie polskie sklepy zamiast wielkich zagranicznych firm. PiS potrzebuje środków na realizację swoich obietnic wyborczych, z których najważniejsza – program “Rodzina 500+” wygeneruje roczny koszt w wysokości ok. 22 mld zł. Podatek handlowy na przynieść fiskusowi dochód rzędu 2 mld zł.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. argos1 16.04.2016 10:30

  Dlatego właśnie obecna Kolonia Nadwiślana pozostanie w dalszym ciągu jedynie kolonią oraz suwerenność i niepodległość państwowa Wolnej Polski, pozostanie w dalszym ciągu jedynie w świecie marzeń Polaków. I to nie jest spowodowane wyłącznie winą samych Polaków, lecz po prostu jest taki ład na Niebieskiej Planecie, że silniejszy wykorzystuje słabszego, a bogaty żyje kosztem wegetacji biednego.
  Aha, i uświadomcie sobie to wszyscy: że nic, podkreślam – NIC tego NIGDY nie zmieni!!!

 2. emigrant001 16.04.2016 12:03

  @argos1 Nie masz racji. Choć niewiele trzeba żeby w teoretycznym państwie zarządzać ministrem czy prezydentem, to przygotowanie takiej sceny zajęło 10 lat. NWO, ŁAD czy Grupa Bilderberg nie są winni istnienia koloni Nadwiślańskiej. To zrobili polacy za zagraniczne paciorki. Hipokryci uwierzyli w swoją siłę pod przywództwem Bolka. Dziś wierzą w Jarozbawa choć obaj są z magdalenki. Dziś Polakom potrzebna jest miska ryżu i jakaś robota. Reszta jest bez znaczenia. Podczas ostatniej wojny stracili Ojczyznę przez Honor i Bóg ich opuścił. W jednym masz rację; NIC tego NIGDY nie zmieni!!!

 3. pikpok 16.04.2016 13:21
 4. Waldorfus 16.04.2016 15:40

  Patriota: Ministrem finansów znowu kreatywny księgowy?…

  Przed taką forsą każdy ma prawo skapitulować. Nawet poświęconemu przez biskupa ministrowi PiS-u, kolana się ugną. Prawda Panie ministrze Kowalczyk?…

  Apostoł: Ile jest cukru w cukrze – Ojcze rektorze Klawko?…
  http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/erdogan-zagrozil-inwazja-migrantow-europe-zerwaniem-paktu-ue?page=1#comment-313820

  Mam cię dość, już Polsko; po tych 1050 latach.

 5. agama 16.04.2016 22:38

  fanatycy pis-u i tak będą bronić swojego krzyża

 6. kabanos1111 19.04.2016 13:57

  No i bardzo ładny ukłon w kierunku wielkich, zagranicznych marketów, gratulacje dla Pana ministra… Szkoda tylko, że swoimi nieprofesjonalnymi i najzwyczajniej w świecie złymi decyzjami dąży do wykończenia i tak kulejącego już rodzimego handlu. Jak tak dalej pójdzie, to biada polskim sklepom.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.