PiS chce uniewinnić łamanie prawa na żądanie rządu PiS-u

Opublikowano: 26.10.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1221

W 2020 r. 470 samorządów przekazało spisy wyborców Poczcie Polskiej. Spółka miała na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego organizować wybory korespondencyjne. Mimo ostrzeżeń ze strony organizacji społecznych przed konsekwencjami karnymi nielegalnego przekazania danych osobowych samorządowcy świadomie łamali prawo. Teraz Prawo i Sprawiedliwość chce im zapewnić bezkarność – w drodze ustawy.

W kwietniu 2020 r. Fundacja Panoptykon wysłała do wszystkich samorządów list, w którym wraz z Siecią Obywatelską Watchdog Polska, Fundacją Batorego i Helsińską Fundacją Praw Człowieka ostrzegała, że przekazanie spisów wyborców Poczcie Polskiej będzie złamaniem prawa. Premier nie mógł polecić Poczcie organizacji wyborów, więc jej żądanie nie miało podstawy. Ponad 470 samorządów (wszystkich jest w Polsce 2500) postąpiło wbrew prawu, wysyłając dane bez podstawy prawnej i bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska skierowała do prokuratur w całej Polsce zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Jest już pierwszy wyrok, w którym sąd stwierdził, że wójt gminy Wapno złamał prawo. Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość chce jednak uwolnić samorządowców od odpowiedzialności, przyjmując ustawę w sprawie prezydenckich wyborów kopertowych. Legalizuje w nim przekazanie danych Poczcie Polskiej i umarza trwające w tej sprawie postępowania karne.

Panoptykon jednak wciąż stoi na stanowisku, że premier nie mógł polecić Poczcie Polskiej organizacji wyborów, a Poczta nie mogła żądać przekazania spisów wyborców. Samorządy mają obowiązek chronić nasze dane zgodnie z przepisami. Osoby, które świadomie złamały obowiązujące przepisy o ochronie danych, powinny ponieść konsekwencje.

W sądzie toczy się też inne postępowanie: o ochronę dóbr osobistych, z powództwa Wojciecha Klickiego z Fundacji Panoptykon przeciwko Poczcie Polskiej. Mamy nadzieję, że ten spór, podobnie jak postępowania karne w sprawach przekazania spisów wyborców przez samorządowców, rozstrzygnie niezależny sąd. Rozprawa ma się odbyć w kwietniu 2023 r.

Źródło: Panoptykon.org

15

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. replikant3d 26.10.2022 18:11

    A takie ,,niezależne,, sądy jeszcze w tym kraju są?…Ciekawe gdzie…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.