Pingwiny z Antarktydy polubiły ocieplenie klimatu

Opublikowano: 30.06.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 412

Szybkie topnienie lodu polarnego budzi ogromne obawy naukowców i ekologów, zachęcających wszystkich do walki z emisjami gazów cieplarnianych i tym samym globalnym ociepleniem. Jednak najsławniejsi mieszkańcy Antarktydy – pingwiny – raczej nie podzielają tych alarmistycznych nastrojów. Wyraźnie ocieplenie im sprzyja.

Biolodzy od dawna zauważyli, że populacja pingwinów białookich, zwanych też pingwinami Adeli, które są najczęstszym gatunkiem tych ptaków na Antarktydzie, rośnie wraz z topnieniem lodu przybrzeżnego i maleje w tych latach, gdy pokrywa lodowa ponownie wzrasta. Przyczyna tego zjawiska była wciąż niejasna, ale teraz naukowcom z Instytutu Badań Polarnych w Tokio udało się wypełnić tę lukę.

Autorzy badania wykorzystujący środki elektroniczne takie jak czujniki GPS, akcelerometry i kamery wideo, przez cztery pory roku uważnie monitorowali życie 175 pingwinów. Badali dokąd chodzą, gdzie pływają, a nawet ile pożywienia zdobywają na raz. Okazało się, że bez lodu pingwinom żyje się lepiej. W przypadku braku lodu pingwiny powinny chodzić mniej i pływać więcej, a pływają znacznie lepiej niż chodzą.

W sezonach z dużą pokrywą lodową pingwiny muszą przebyć dość długą drogę do najbliższego miejsca na lodzie, gdzie można nurkować i zdobywać pożywienie. Ale kiedy lód się cofa, pingwiny mogą zacząć polować dosłownie koło swojego gniazda, co jest dla nich znacznie mniej energochłonne. Dodatkowo większa dostępność wody zmniejsza konkurencję między nimi o kryl, ich główne pożywienie. Z kolei sam kryl dobrze się rozmnaża w ciepłych porach roku, ponieważ zjadane przez niego glony otrzymują więcej światła słonecznego, a zatem skorupiaki rosną lepiej.

Naukowcy zwracają uwagę, że wszystkie ich spostrzeżenia dotyczą tylko pingwinów żyjących na Antarktydzie. Na pingwinach wyspiarskich i żyjących na Półwyspie Antarktycznym topnienie lodu daje odwrotny efekt. Naukowcy nie zrozumieli jeszcze przyczyny, i to najwyraźniej będzie tematem ich kolejnych badań.

Zdjęcie: MartinFuchs (CC0)
Na podstawie: Weather.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o