Zaobserwowano pierwszy w historii spadek stężenia CO2

Opublikowano: 10.04.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1336

Po raz pierwszy naukowcy wykryli krótkoterminowe regionalne wahania atmosferycznego dwutlenku węgla (CO2) na całym świecie, spowodowane zmniejszoną emisją spowodowaną działalnością człowieka. Co zaskakujące naukowcy zauważyli, że stężenie dwutlenku węgla w atmosferze zmniejszyło się, ale czy oznacza to zwycięstwo nad globalnym ociepleniem?

Wykorzystując połączenie satelitów NASA i systemów modelowania atmosfery, naukowcy przeprowadzili pierwsze tego rodzaju badanie zmian CO2 powodowanych przez człowieka. W nowej pracy naukowcy wykorzystali dane z Carbon Observatory Orbital (OCO-2) do pomiaru spadku emisji dwutlenku węgla podczas pandemii COVID-19. Te dane dotyczące emisji, które dopiero co upubliczniono, umożliwią teraz śledzenie antropogenicznych wpływów na stężenie CO2 w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

Wcześniejsze badania analizowały skutki blokad na początku pandemii i wykazały, że stężenie dwutlenku węgla nieco spadło w 2020 roku. Jednak dzięki połączeniu danych OCO-2 o wysokiej rozdzielczości z narzędziami do modelowania i analizy danych z systemu obserwacji GEOS NASA, autorzy nowej pracy byli w stanie zawęzić miesięczne zmiany spowodowane działalnością człowieka, a także przyczynami naturalnymi w skali regionalnej. W rezultacie naukowcy potwierdzili, że stężenie gazów cieplarnianych w ziemskiej atmosferze rzeczywiście spadło.

Pomiary przeprowadzone przez zespół badaczy wykazały, że na półkuli północnej antropogeniczny wzrost stężenia CO2 zmniejszył się od lutego do maja 2020 r. i powrócił w okresie letnim, co jest zgodne z globalnym spadkiem emisji o 3-13% rocznie.

Mimo tego niewielkiego spadku nie należy tego oceniać jako pozytywnego trendu spadku stężenia dwutlenku węgla, ponieważ jest to spowodowane wprowadzeniem lockdownów na całym świecie. Wraz ze zniesieniem restrykcji cała działalność człowieka wróciła do normy, fabryki pracują na pełnych obrotach i jest szansa, że ​​koncentracje będą rosły w jeszcze szybszym tempie.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

12

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Anthor 11.04.2022 08:14

    Teraz wystarczy, że “tamci” oficjalnie przekażą nam wyniki badań i wyjdzie, że wujek Bill miał rację i musimy poddać się “dekarbonizacji”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.