Liczba wyświetleń: 886
Hiszpańscy naukowcy odkryli pierwszy znany układ składający się z czarnej dziury i gwiazdy typu Be. Dotychczas istnienie takich układów postulowano jedynie teoretycznie. Tylko w naszej galaktyce znamy ponad 80 gwiazd Be tworzących układy podwójne z gwiazdami neutronowymi. „Wyróżniającą je cechą jest potężna siła odśrodkowa. Gdyby obracały się nieco szybciej zostałyby rozerwane” – mówi Jorge Casares z Instituto de Astrofísica de Canarias. Casares specjalizuje się w badaniu gwiazdowych czarnych dziur. W 1992 roku jako pierwszy przedstawił dowód na istnienie takich obiektów.
Nowo odkryta czarna dziura okrąża gwiazdę MWC 656, która znajduje się w odległości 8500 lat świetlnych od Ziemi, w Gwiazdozbiorze Jaszczurki. „Badania gwiazdy MWC 656 rozpoczęliśmy w 2010 roku, kiedy to odkryto przejściową emisję promieniowania gamma dochodzącą z tego kierunku. Nie zauważyliśmy już więcej emisji gamma, ale odkryliśmy, że gwiazda jest częścią układu podwójnego” – mówi Marc Ribó z Universitat de Barcelona.
Szczegółowa analiza pozwoliła na określenie charakterystyki drugiego z obiektów w układzie podwójnym. „Mowa tutaj o obiekcie o dużej masie, od 3,8 do 6,9 razy większej od masy Słońca. Taki obiekt, niewidoczny i o takiej masie, może być tylko czarną dziurą, gdyż żadna gwiazda neutronowa nie pozostaje stabilna gdy przekroczy trzykrotną masę Słońca” – dodaje Ignasi Ribas z l’Insitut de Ciencies de l’Espai.
Wspomniana czarna dziura pochłania materię pochodzącą z gwiazdy, której towarzyszy. „Olbrzymia prędkość obrotowa gwiazdy (prędkość na jej powierzchni wynosi ponad milion km/h – red.) powoduje, że traci ona materię, która tworzy dysk akrecyjny. Materia ta jest przyciągana i pochłaniania przez czarną dziurę. Dzięki analizie emisji z dysku byliśmy w stanie opisać ruch i masę czarnej dziury” – poinformował Ignacio Nagueruela z Universitat de Alicante.
Naukowcy przypuszczają, że w przestrzeni kosmicznej znajduje się znacznie więcej układów podwójnych składających się z gwiazdy Be i czarnej dziury. Trudno je jednak wykryć, gdyż czarna dziura bardzo „dyskretnie” pochłania materiał z gwiazdy, nie wzbudzając przy tym znacznej emisji.
Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: Universitat de Barcelona
Źródło: Kopalnia Wiedzy
Za najpopularniejszym źródłem:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gwiazdowa_czarna_dziura
– skąd możemy wiedzieć:
„(..)elektrony zbijają się z protonami w neutrony, które bardzo ciasno upakowują się obok siebie. Jeżeli masa obiektu jest dość wielka i takie reakcje nie wystarczą, to również takie ciało nie wytrzymuje własnego ciężaru i zapada się do granic możliwości, w wyniku czego powstaje czarna dziura.”
Czyż nie jest to wiedza, tylko teoria? Ten fragment: „(..)zapada się do granic możliwości, w wyniku czego powstaje czarna dziura.” Nie wyjaśnia „Jak”. Przyjmując, że założenie stałości praw fizyki w Wszechświecie jest poprawne, wówczas ten cytat jest „skokiem” od granicy naszej wiedzy, do obserwowalnego efektu, tzw. „Czarnej Dziury”. Nie wiemy co dzieje się z czasoprzestrzenią w pobliżu takiego obiektu (!)
Chcąc spróbować pojąć to zjawisko, możemy posiłkować się tylko wizualizacjami:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cd/Black_Hole_Milkyway.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5e/BH_LMC.png
http://static3.wikia.nocookie.net/__cb20081031154248/spore/images/9/9d/Black_Hole.png
http://www.sun.org/uploads/images/Black_hole.jpg
http://scienceblogs.com/startswithabang/files/2012/05/Space-Black-Hole.jpeg
http://www.amazonwalls.com/wp-content/uploads/2013/06/Dark-Black-hole.jpg
Natomiast wspomniany wcześniej „obserwowalny efekt” potrafi być spektakularny, choć pozostawia niedosyt.
Polecam filmik, na którym widać jak gwiazda jest rozrywana przez – jak jest to określone – „supermasywną czarną dziurę”, oddaloną od nas o 2.7 miliarda lat świetlnych.
http://www.youtube.com/watch?v=5gAHf6I9P5A
Dla mnie osobiście równie fascynujące są rozmiary Wszechświata. Zgodnie z naszą wiedzą:
http://www.youtube.com/watch?v=21ek_KmmoKM
– jest to urywek filmu dokumentalnego „Journey to the Edge of the Universe” („Podróż na kraniec wszechświata”), pokazujący oddalanie się od Słońca do granic znanego wszechświata z prędkością światła (napisy PL).
Opis filmu:
http://www.imdb.com/title/tt1363109/?ref_=fn_al_tt_1
– albo
http://www.filmweb.pl/film/Podr%C3%B3%C5%BC+na+kraniec+wszech%C5%9Bwiata-2008-549974
Narratorem jest Alec Baldwin. Na YouTube znalazłem jedynie wersję oryginalną, anglojęzyczną:
http://www.youtube.com/watch?v=dVIigCMhCZc
Polecam