Pierwszy układ z gwiazdą Be i czarną dziurą

Opublikowano: 18.01.2014 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 774

Hiszpańscy naukowcy odkryli pierwszy znany układ składający się z czarnej dziury i gwiazdy typu Be. Dotychczas istnienie takich układów postulowano jedynie teoretycznie. Tylko w naszej galaktyce znamy ponad 80 gwiazd Be tworzących układy podwójne z gwiazdami neutronowymi. “Wyróżniającą je cechą jest potężna siła odśrodkowa. Gdyby obracały się nieco szybciej zostałyby rozerwane” – mówi Jorge Casares z Instituto de Astrofísica de Canarias. Casares specjalizuje się w badaniu gwiazdowych czarnych dziur. W 1992 roku jako pierwszy przedstawił dowód na istnienie takich obiektów.

Nowo odkryta czarna dziura okrąża gwiazdę MWC 656, która znajduje się w odległości 8500 lat świetlnych od Ziemi, w Gwiazdozbiorze Jaszczurki. “Badania gwiazdy MWC 656 rozpoczęliśmy w 2010 roku, kiedy to odkryto przejściową emisję promieniowania gamma dochodzącą z tego kierunku. Nie zauważyliśmy już więcej emisji gamma, ale odkryliśmy, że gwiazda jest częścią układu podwójnego” – mówi Marc Ribó z Universitat de Barcelona.

Szczegółowa analiza pozwoliła na określenie charakterystyki drugiego z obiektów w układzie podwójnym. “Mowa tutaj o obiekcie o dużej masie, od 3,8 do 6,9 razy większej od masy Słońca. Taki obiekt, niewidoczny i o takiej masie, może być tylko czarną dziurą, gdyż żadna gwiazda neutronowa nie pozostaje stabilna gdy przekroczy trzykrotną masę Słońca” – dodaje Ignasi Ribas z l’Insitut de Ciencies de l’Espai.

Wspomniana czarna dziura pochłania materię pochodzącą z gwiazdy, której towarzyszy. “Olbrzymia prędkość obrotowa gwiazdy (prędkość na jej powierzchni wynosi ponad milion km/h – red.) powoduje, że traci ona materię, która tworzy dysk akrecyjny. Materia ta jest przyciągana i pochłaniania przez czarną dziurę. Dzięki analizie emisji z dysku byliśmy w stanie opisać ruch i masę czarnej dziury” – poinformował Ignacio Nagueruela z Universitat de Alicante.

Naukowcy przypuszczają, że w przestrzeni kosmicznej znajduje się znacznie więcej układów podwójnych składających się z gwiazdy Be i czarnej dziury. Trudno je jednak wykryć, gdyż czarna dziura bardzo “dyskretnie” pochłania materiał z gwiazdy, nie wzbudzając przy tym znacznej emisji.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: Universitat de Barcelona
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. awkward 18.01.2014 12:40

    Za najpopularniejszym źródłem:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Gwiazdowa_czarna_dziura
    – skąd możemy wiedzieć:

    “(..)elektrony zbijają się z protonami w neutrony, które bardzo ciasno upakowują się obok siebie. Jeżeli masa obiektu jest dość wielka i takie reakcje nie wystarczą, to również takie ciało nie wytrzymuje własnego ciężaru i zapada się do granic możliwości, w wyniku czego powstaje czarna dziura.”

    Czyż nie jest to wiedza, tylko teoria? Ten fragment: “(..)zapada się do granic możliwości, w wyniku czego powstaje czarna dziura.” Nie wyjaśnia “Jak”. Przyjmując, że założenie stałości praw fizyki w Wszechświecie jest poprawne, wówczas ten cytat jest “skokiem” od granicy naszej wiedzy, do obserwowalnego efektu, tzw. “Czarnej Dziury”. Nie wiemy co dzieje się z czasoprzestrzenią w pobliżu takiego obiektu (!)

    Chcąc spróbować pojąć to zjawisko, możemy posiłkować się tylko wizualizacjami:
    http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cd/Black_Hole_Milkyway.jpg

    http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5e/BH_LMC.png

    http://static3.wikia.nocookie.net/__cb20081031154248/spore/images/9/9d/Black_Hole.png

    http://www.sun.org/uploads/images/Black_hole.jpg

    http://scienceblogs.com/startswithabang/files/2012/05/Space-Black-Hole.jpeg

    http://www.amazonwalls.com/wp-content/uploads/2013/06/Dark-Black-hole.jpg

    Natomiast wspomniany wcześniej “obserwowalny efekt” potrafi być spektakularny, choć pozostawia niedosyt.
    Polecam filmik, na którym widać jak gwiazda jest rozrywana przez – jak jest to określone – “supermasywną czarną dziurę”, oddaloną od nas o 2.7 miliarda lat świetlnych.
    http://www.youtube.com/watch?v=5gAHf6I9P5A

    Dla mnie osobiście równie fascynujące są rozmiary Wszechświata. Zgodnie z naszą wiedzą:
    http://www.youtube.com/watch?v=21ek_KmmoKM
    – jest to urywek filmu dokumentalnego “Journey to the Edge of the Universe” (“Podróż na kraniec wszechświata”), pokazujący oddalanie się od Słońca do granic znanego wszechświata z prędkością światła (napisy PL).

    Opis filmu:
    http://www.imdb.com/title/tt1363109/?ref_=fn_al_tt_1
    – albo
    http://www.filmweb.pl/film/Podr%C3%B3%C5%BC+na+kraniec+wszech%C5%9Bwiata-2008-549974

    Narratorem jest Alec Baldwin. Na YouTube znalazłem jedynie wersję oryginalną, anglojęzyczną:
    http://www.youtube.com/watch?v=dVIigCMhCZc

    Polecam

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.