Pierwszy “uchodźca klimatyczny” we Francji?

Opublikowano: 12.01.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 915

Francuskie media zastanawiają się czy ostatnia decyzja sądu apelacyjnego w Tuluzie, przyznająca obywatelowi Bangladeszu ochronę z powodu między innymi warunków klimatycznych, to pierwszy uznany przypadek „uchodźcy klimatycznego”.

„Sheel”, którego imię zmieniono w mediach, pochodzi z miasteczka leżącego na północ od stolicy kraju Dhaki. We Francji przebywa od 2011 roku. Opuścił Bangladesz, jak twierdzi, ze względu na prześladowania, ale nie przyznano mu azylu. Przebywał przez ten okres na tymczasowym pozwoleniu pobytu jako „chory obcokrajowiec”, czyli osoba, której deportacja groziłaby w kraju pochodzenia pozbawieniem opieki medycznej i śmiercią. „Sheel” choruje na astmę powodowaną przez alergię na kurz.

Władze podważały w sądzie ten status twierdząc, że w Bangladeszu też mógłby uzyskać odpowiednie leczenie. Jednak prawnik „Sheela”, Ludovic Riviere, uzupełnił dotychczasową argumentację opierającą się na chorobie, o warunki atmosferyczne, wysokie temperatury w nocy i zanieczyszczenie powietrza utrudniające oddychanie, które mogą doprowadzić do przedwczesnej śmierci jego klienta, podobnie jak jego ojca, który zmarł w wieku 57 lat z powodu problemów z oddychaniem.

Czy wyrok sądu, który uznał te argumenty, daje precedens nowej kategorii osoby objętej ochroną jako „uchodźcy klimatycznego”?

„Nie jest, wprost mówiąc, uchodźcą klimatycznym, bo taka koncepcja nie istnieje we francuskim prawie” – mówi Riviere. „Jednak po raz pierwszy sąd wziął pod uwagę między innymi kryteria klimatyczne”.

Powietrze w Bangladeszu jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych na świecie.

Organizacje proimigracyjne oraz instytucje międzynarodowe od dłuższego czasu lansują koncepcję uchodźstwa z powodu warunków klimatycznych, np. katastrof wywołanych globalnym ociepleniem. To z kolei niepokoi przeciwników niekontrolowanej imigracji, bo rozszerza katalog powodów do pozostania w Europie o bardzo nieprecyzyjne kryteria. Nikt nie wie do końca, kto może ubiegać się o azyl jako uchodźca klimatyczny. Zmiany klimatyczne to były między innymi przyczyny konfliktu w Syrii i wynikającego z niego kryzysu imigracyjnego.

Autorstwo: Jan Wojcik
Na podstawie: LeFigaro.fr
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szurnięty Mędrzec
Użytkownik
Szurnięty Mędrzec

XD