Pierwszy sąd na Ukrainie nad rosyjskim żołnierzem

Opublikowano: 14.05.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 613

W piątek na Ukrainie rozpoczął się proces pierwszego oskarżonego o zbrodnie wojenne 21-letniego sierż. Vadima Shyshimarina. Rosjanin w pierwszych tygodniach konfliktu, strzelił w głowę bezbronnego 62-letniego Ukraińca. Według jego obrony, otrzymał on rozkaz rozstrzelania ofiary.

Rosyjski żołnierz stanął w piątek przed sądem na Ukrainie za zabójstwo nieuzbrojonego cywila, co oznacza pierwszą sprawę o zbrodnie wojenne od czasu inwazji rosyjskiego wojska.

21-letni sierż. Wadim Szyszimarin, członek rosyjskiej jednostki pancernej, jest oskarżony o postrzelenie w głowę 62-letniego Ukraińca, którego dokonał przez otwarte okno samochodu w północno-wschodniej wsi Czupachówka w pierwszym tygodniu wojny.

Po schwytaniu żołnierza Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, opublikowała 4 maja krótki film, na którym wspomniany Shyshimarin „chwali się” przed kamerą, jak zastrzelił mężczyznę. SBU opisało nagranie jako jedno z pierwszych wyznań wrogich najeźdźców.

„Rozkazano mi strzelać. Wystrzeliłem jedną kulę w niego. Upadł. I jechaliśmy dalej” – tłumaczył się rosyjski żołnierz.

Zgodnie z ukraińskim prawem wojennym Szyszimarinowi za postawione mu zarzuty grozi kara dożywocia.

Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa poinformowała, że bada ponad 10 000 potencjalnych zbrodni wojennych, w tym zabójstwa i tortury, z udziałem ponad 600 podejrzanych, w tym rosyjskich żołnierzy i urzędników państwowych.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: NYPost.com, Pravda.com.ua
Źródło: MediaNarodowe.com

7

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. mpszxx 14.05.2022 17:33

    Nie pojmuję, jak można bez żadnej refleksji zabić człowieka tak po prostu – jak muchę czy komara. Nie potrafiłbym zabić zwierzęcia bez powodu, a co dopiero człowieka i w dodatku cywila. Nie umiem wyobrazić sobie co dla takiego gówniarza byłoby najlepszą karą, żeby zrozumiał co zrobił.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.