Liczba wyświetleń: 737
1 maj który na całym świecie obchodzony jest jako święto pracy, w Polsce zaś kojarzony jest również ze wstąpieniem tego kraju do Unii Europejskiej, dla Zachodnich Papuasów stanowi rocznicę brzemiennej w skutkach aneksji ich ojczyzny w skład państwa indonezyjskiego. W 1963 roku, Organizacja Narodów Zjednoczonych po osobistym lobbingu ludzi związanych z prezydenturą Johna Kennedy’ego i agresywnej polityce prezydenta Indonezji, Ahmeda Sukarno, przekazało establishmentowi z Dżakarty kontrolę nad Papuą Zachodnią. Mandat jaki otrzymała Indonezja zobowiązywał jej przedstawicielstwo do przeprowadzenia w przyszłości referendum, w którym mieszkańcy regionu sami zadecydowali by o losie swojego kraju: o ostatecznej inkorporacji w skład zachodniego sąsiada lub o ewentualnym samostanowieniu. Do rzetelnego referendum nigdy nie doszło – nowa ekipa rządowa Suharto by ostatecznie zatwierdzić swoje władztwo nad Papuą Zachodnią zainscenizowała w 1969 roku tzw. Akt Wolnego Wyboru, marionetkowe głosowanie pod lufami karabinów dla 1026 ludzi, o z góry przewidywalnym wyniku. Mimo, że pierwsze indonezyjskie siły sabotażowe pojawiły się w Papui Zachodniej już pod koniec 1962 roku, to właśnie 1 maj 1963 roku stanowi dla Zachodnich Papuasów datę symboliczną. Data ta utożsamiana jest z trwającymi od ponad czterech dekad represjami wojskowymi i politycznymi.
1 maja jest zatem ważną kartką kalendarza dla Zachodnich Papuasów, którzy wykorzystują tę rocznicę do zamanifestowania sprzeciwu wobec rządu Indonezji. 1 maja 2015 roku tradycji stało się zadość. Niestety, tegoroczny 1 maj wpisał się w przewidywalny scenariusz zakładający restrykcyjną reakcję indonezyjskiej administracji na pokojowe protesty. Setki Papuasów biorących udział w demonstracjach, często organizowanych przez Komitet Narodowy Papui Zachodniej (KNPB) i wspieranych przez Zjednoczony Ruch Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP), doświadczyło ataków i aresztowań ze strony indonezyjskich sił bezpieczeństwa. Zaplanowane akcje policyjne wobec pierwszomajowych aktywistów rozpoczęły się już 29 kwietnia kiedy w Manokwari za kolportowanie ulotek zatrzymano 12 działaczy KNPB.
W sumie na przestrzeni 30 kwietnia – 1 maja 2015 r. aresztowano i arbitralnie pozbawiono wolności około 264 osób. Na dużym wiecu w Manokwari zatrzymano około 150 osób, w Jayapurze aresztowano 30 ludzi. Interwencje służb bezpieczeństwa i policji służące ubezwłasnowolnieniu demonstrantów odnotowano również w Merauke, Kaimana, Nabire, Fak Fak oraz w Surabaya.
Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: westpapuamedia.info, www.etan.org, freewestpapua.org
Dla: WolneMedia.net
31 kwietnia? Ludzie (autorzy), czy Wy w ogóle czytacie to co piszecie?
Przyłączam się do wyjaśnienia Admina. Tekst kończyłem późno w nocy, a nie jest żadną tajemnicą, że czasami z rozpędu robię literów w datach.. pamiętam jak kiedyś sam wyłapałem w jednym z moich tekstów że kilkukrotnie zamiast napisac np. rok 1789 lub 1791 napisałem 1989 lub 1991. Nie są więc to błędy merytoryczne ale własnie takie literówki, które wyglądają jak przysłowiowy czeski błąd. Za wszelki niesmak jaki „Rada Puchaczy” odniosłeś(aś) przepraszam 🙂