Pierwszomajowe zatrzymania w Papui Zachodniej

1 maj który na całym świecie obchodzony jest jako święto pracy, w Polsce zaś kojarzony jest również ze wstąpieniem tego kraju do Unii Europejskiej, dla Zachodnich Papuasów stanowi rocznicę brzemiennej w skutkach aneksji ich ojczyzny w skład państwa indonezyjskiego. W 1963 roku, Organizacja Narodów Zjednoczonych po osobistym lobbingu ludzi związanych z prezydenturą Johna Kennedy’ego i agresywnej polityce prezydenta Indonezji, Ahmeda Sukarno, przekazało establishmentowi z Dżakarty kontrolę nad Papuą Zachodnią. Mandat jaki otrzymała Indonezja zobowiązywał jej przedstawicielstwo do przeprowadzenia w przyszłości referendum, w którym mieszkańcy regionu sami zadecydowali by o losie swojego kraju: o ostatecznej inkorporacji w skład zachodniego sąsiada lub o ewentualnym samostanowieniu. Do rzetelnego referendum nigdy nie doszło – nowa ekipa rządowa Suharto by ostatecznie zatwierdzić swoje władztwo nad Papuą Zachodnią zainscenizowała w 1969 roku tzw. Akt Wolnego Wyboru, marionetkowe głosowanie pod lufami karabinów dla 1026 ludzi, o z góry przewidywalnym wyniku. Mimo, że pierwsze indonezyjskie siły sabotażowe pojawiły się w Papui Zachodniej już pod koniec 1962 roku, to właśnie 1 maj 1963 roku stanowi dla Zachodnich Papuasów datę symboliczną. Data ta utożsamiana jest z trwającymi od ponad czterech dekad represjami wojskowymi i politycznymi.

1 maja jest zatem ważną kartką kalendarza dla Zachodnich Papuasów, którzy wykorzystują tę rocznicę do zamanifestowania sprzeciwu wobec rządu Indonezji. 1 maja 2015 roku tradycji stało się zadość. Niestety, tegoroczny 1 maj wpisał się w przewidywalny scenariusz zakładający restrykcyjną reakcję indonezyjskiej administracji na pokojowe protesty. Setki Papuasów biorących udział w demonstracjach, często organizowanych przez Komitet Narodowy Papui Zachodniej (KNPB) i wspieranych przez Zjednoczony Ruch Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP), doświadczyło ataków i aresztowań ze strony indonezyjskich sił bezpieczeństwa. Zaplanowane akcje policyjne wobec pierwszomajowych aktywistów rozpoczęły się już 29 kwietnia kiedy w Manokwari za kolportowanie ulotek zatrzymano 12 działaczy KNPB.

W sumie na przestrzeni 30 kwietnia – 1 maja 2015 r. aresztowano i arbitralnie pozbawiono wolności około 264 osób. Na dużym wiecu w Manokwari zatrzymano około 150 osób, w Jayapurze aresztowano 30 ludzi. Interwencje służb bezpieczeństwa i policji służące ubezwłasnowolnieniu demonstrantów odnotowano również w Merauke, Kaimana, Nabire, Fak Fak oraz w Surabaya.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: westpapuamedia.info, www.etan.org, freewestpapua.org
Dla: WolneMedia.net