Pierwsze w historii wybory parlamentarne w Katarze

Opublikowano: 03.10.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1102

Po raz pierwszy w historii kraju ludność Kataru wybierała członków Rady Szury, która będzie miała kompetencje ustawodawcze. „Ani jedna kandydatka nie wygrała, 30 miejsc w parlamencie zajęli mężczyźni” – powiedział szef komisji monitorującej Majid al-Huleifi na konferencji prasowej podsumowującej wyniki wyborów.

Wybory do Medżlisu Asz-Szury odbyły się w sobotę. Zgodnie z dekretem emira Tamima ibn Hamada Al Thaniego, który mimo wielu opóźnień w zeszłym roku postanowił przeprowadzić głosowanie, wybrano 30 z 45 deputowanych. Pozostałych 15 mianuje emir Kataru. To pierwsze w historii emiratu wybory parlamentarne.

„Frekwencja w wyborach wyniosła 63,5 proc. O 30 mandatów ubiegało się 233 kandydatów, z czego 26 to kobiety” – powiedział al-Huleifi i wymienił nazwiska zwycięzców w 30 okręgach wyborczych.

Jak powiedział Sputnikowi jeden z wyborców Hassan al-Slayti, „przebieg wyborów stał się nowym rozdziałem w historii Kataru, ponieważ w przeciwieństwie do wcześniej mianowanych deputowanych, ludzie mieli jasne zrozumienie tego, co kandydaci chcieli im zaoferować i tego, co mogliby zrobić”.

Kobiety były również bardzo entuzjastycznie nastawione do pierwszych wyborów w kraju, mimo że w tradycyjnym społeczeństwie patriarchalnym miały niewielkie szanse na wejście do parlamentu w procesie wyborczym.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.