Pierwsze satelity Galileo jutro na orbicie

Opublikowano: 19.10.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 364

Dwa pierwsze satelity nawigacyjne Galileo zostaną wystrzelone w najbliższy czwartek z Gujańskiego Centrum Kosmicznego. Wydarzeniu temu będzie towarzyszyć ceremonia, która odbędzie się na esplanadzie “Solidarność 1980” biegnącej w pobliżu siedziby Parlamentu Europejskiego.

Galileo ma być europejskim systemem nawigacji satelitarnej konkurencyjnym dla amerykańskiego GPS. Co istotne, projekt europejski ma być kontrolowany przez instytucje cywilne, a nie wojskowe. Będąc systemem uzupełniającym w stosunku do obecnych, Galileo ma zwiększyć wiarygodność i dostępność usług nawigacyjnych i lokalizacyjnych na całym świecie.

Galileo jest Europie potrzebny. Umożliwi on rozwój europejskiego know-how w zakresie kosmosu. Możliwy będzie rozwój nowych urządzeń, usług, miejsc pracy itd. Niestety realizacja projektu opóźniała się, a ponadto okazał się on droższy o 1,9 mld euro niż zakładano.

System Galileo ma ruszyć w roku 2014 z trzema usługami: darmową usługą otwartą, usługą dla instytucji publicznych (tzw. Public Regulated Service) oraz usługą ratunkową.

W czerwcu podpisano ostatnie umowy związane z projektem, natomiast na przyszły czwartek zaplanowano wystrzelenie dwóch pierwszych satelitów nawigacyjnych z kosmodromu położonego w pobliżu Kourou w Gujanie Francuskiej. Satelity zostaną umieszczone na orbicie przebiegającej na wysokości 23600 km. To pierwsze z tych urządzeń, które pozwolą na świadczenie usług od 2014 r.

Z okazji wystrzelenia satelitów zaplanowano ceremonię na esplanadzie “Solidarność 1980” w Brukseli. Impreza rozpocznie się w czwartek o godz. 11:00 i będą w niej uczestniczyli przedstawiciele unijnych władz.

Wystrzelenie satelitów nastąpi po godz. 12:34 i będzie pokazane na dużym ekranie wystawionym na esplanadzie. Oficjalne zamknięcie imprezy będzie miało miejsce o godz. 14:00, ale satelity zostaną umieszczone na swoim miejscu dopiero o godzinie 16:45.

Opracowanie: Marcin Maj
Na podstawie: Parlament Europejski
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.