Pierwsze małżeństwa homoseksualne w Niemczech

Opublikowano: 02.10.2017 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 672

„(…) w samym Berlinie, w związek małżeński wstąpiło 11 par homoseksualnych. Podobne uroczystości odbyły się m.in. w Hamburgu i Stuttgarcie” – podaje niemiecki dziennik „Tagesspiegel”.

Pierwszą parą, która właśnie dzisiaj zawarła jednopłciowy związek małżeński, jest dwóch gejów: 60-letni Karl Kreile i 59-letni Bodo Mende. Mężczyźni są parą od 38 lat.

Mężczyźni już 15 lat temu zarejestrowali swój związek jako „związek partnerski”, co jest w Niemczech możliwe od 2001 r.

Jak wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego, w 2015 roku w Niemczech mieszkało 94 tys. par homoseksualnych, z czego 43 tys. zarejestrowało swój związek jako „związek partnerski”.

Bundestag uchwalił 30 czerwca ustawę o otwarciu instytucji małżeństwa dla związków osób tej samej płci. Po upływie trzech miesięcy pary homoseksualne mogą w urzędach stanu cywilnego zawrzeć związek na takich samych zasadach, jak małżeństwa. Dotyczy to także adopcji dzieci.

W przyszłym tygodniu w Berlinie jedna z par zamierza bezpośrednio po ślubie adoptować 2,5-letniego chłopca, który od urodzenia jest pod opieką obu mężczyzn. O prawo gejów i lesbijek do małżeństwa walczyła od lat 80. partia Zielonych. Postulat ten wsparły później Lewica i SPD, a ostatnio także część polityków CDU. Zwrotem w staraniach o zrównanie praw par homoseksualnych z heteroseksualnymi była zmiana postawy kanclerz Angeli Merkel, która wycofała swój sprzeciw wobec adopcji dzieci przez gejów i pozwoliła posłom swojej partii na głosowanie zgodnie z własnym sumieniem, bez dyscypliny partyjnej.

Autorstwo: Ewelina Rubinstein
Źródło: MediumPubliczne.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.