Pierwsze małżeństwa homoseksualne w Niemczech

Opublikowano: 02.10.2017 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 8

„(…) w samym Berlinie, w związek małżeński wstąpiło 11 par homoseksualnych. Podobne uroczystości odbyły się m.in. w Hamburgu i Stuttgarcie” – podaje niemiecki dziennik „Tagesspiegel”.

Pierwszą parą, która właśnie dzisiaj zawarła jednopłciowy związek małżeński, jest dwóch gejów: 60-letni Karl Kreile i 59-letni Bodo Mende. Mężczyźni są parą od 38 lat.

Mężczyźni już 15 lat temu zarejestrowali swój związek jako „związek partnerski”, co jest w Niemczech możliwe od 2001 r.

Jak wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego, w 2015 roku w Niemczech mieszkało 94 tys. par homoseksualnych, z czego 43 tys. zarejestrowało swój związek jako „związek partnerski”.

Bundestag uchwalił 30 czerwca ustawę o otwarciu instytucji małżeństwa dla związków osób tej samej płci. Po upływie trzech miesięcy pary homoseksualne mogą w urzędach stanu cywilnego zawrzeć związek na takich samych zasadach, jak małżeństwa. Dotyczy to także adopcji dzieci.

W przyszłym tygodniu w Berlinie jedna z par zamierza bezpośrednio po ślubie adoptować 2,5-letniego chłopca, który od urodzenia jest pod opieką obu mężczyzn. O prawo gejów i lesbijek do małżeństwa walczyła od lat 80. partia Zielonych. Postulat ten wsparły później Lewica i SPD, a ostatnio także część polityków CDU. Zwrotem w staraniach o zrównanie praw par homoseksualnych z heteroseksualnymi była zmiana postawy kanclerz Angeli Merkel, która wycofała swój sprzeciw wobec adopcji dzieci przez gejów i pozwoliła posłom swojej partii na głosowanie zgodnie z własnym sumieniem, bez dyscypliny partyjnej.

Autorstwo: Ewelina Rubinstein
Źródło: MediumPubliczne.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o