Pierwsza operacja przeszczepu ręki od żywego dawcy

Opublikowano: 29.02.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1563

Wietnamscy chirurdzy z powodzeniem przeszczepili mężczyźnie nową lewą ręką, którą wcześniej amputowano od innego pacjenta z powodu wystąpienia zgorzeli w stawie łokciowym.

Chirurdzy z Centralnego Szpitala Wojskowego Hanoi nr 108 (stolica Wietnamu) przeprowadzili udany przeszczep lewej ręki 31-letniego Phama Van Wonga. Co więcej, kończyna została po raz pierwszy odebrana żywemu dawcy – pisze gazeta partii komunistycznej Nyan Zan.

Jak powiedział dyrektor szpitala dr Mai Hong Bang na konferencji prasowej, operacja odbyła się 21 stycznia br. W 2016 r. pacjent został ranny, a lekarze musieli amputować część jego lewego ramienia. Na początku stycznia tego roku do 108 szpitala wojskowego został przyjęty inny mężczyzna, który również ucierpiał w pracy, wpadając pod przenośnik taśmowy i raniąc przedramię.

Lekarze próbowali uratować rękę pacjenta, ale trzy tygodnie leczenia nie przyniosły żadnych rezultatów. Gangrena opanowała łokieć, dlatego postanowiono odciąć kończynę. Jednak ręka nie została uszkodzona, a mężczyzna zgodził się dobrowolnie przekazać ją innej osobie.

Ramię Wonga (biorcy) poprzednio było długo leczone. Wong przeżył infekcje i martwicę, a lekarze obawiali się, że kończyna od dawcy może się nie przyjąć. Po długich konsultacjach podjęto decyzję o przeszczepie. Ponad miesiąc po operacji, która trwała osiem godzin (lekarze połączyli 36 mięśni, dwie kości i wiele innych tkanek), Wong może samodzielnie poruszać palcami i trzymać przedmioty w dłoni.

„Przeszczep ręki jest obarczony wieloma problemami ze względu na złożoną strukturę ludzkiej dłoni, w tym przypadku musieliśmy podjąć środki, aby zapobiec wtórnej infekcji gangreną, ponieważ ramię dawcy zostało zainfekowane w łokciu. (…) Ponadto tkanka mięśniowa ramienia biorcy w miejscu przywiązania przeszczepu prawie nie była używana przez cztery lata. To również stało się dla nas poważnym wyzwaniem” – wyjaśnił Nguyen Thee Hoang, zastępca dyrektora szpitala i jego główny chirurg, który kierował operacją.

Według chirurgów przed tym przypadkiem w latach 1998-2020 na całym świecie przeprowadzono 89 przeszczepów kończyn, jednak wszystkie z nich otrzymano od dawców z martwym mózgiem. Zatem przełomowe osiągnięcie lekarzy ze szpitala w Hanoi otwiera nowy rozdział w transplantologii, a także daje nadzieję tysiącom pacjentów (przynajmniej w Wietnamie), którzy chcieliby otrzymać nową kończynę w zamian za utraconą.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.