Pierwsi uchodźcy z Górskiego Karabachu przybywają do Armenii

Opublikowano: 25.09.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 995

Ormianie przeżywają tragedię. Tracą historyczny dla nich Górski Karabach i rozpoczynają swój kolejny exodus. Dziedzictwo chrześcijańskiego narodu przejmują muzułmańscy Azerowie, a splot wydarzeń geopolitycznych (wojna na Ukrainie, ropa), spowodował, że poza Francją, gdzie jest duża kolonia Ormian, żadnego głosu w ich obronie nie słychać.

Wzmocniony wojskowo Azerbejdżan odniósł błyskawiczne zwycięstwo militarne w regionie zamieszkanym głównie przez Ormian. Pierwszą grupę uchodźców stanowiły kobiety, dzieci i osoby starsze.

Pierwsza grupa uciekającej z Górskiego Karabachu ludności przybyła do Armenii w niedzielę. Do ośrodka recepcyjnego utworzonego przez rząd Armenii w Kornidzorze przybyło kilkudziesięciu Ormian, głównie kobiety, dzieci i osoby starsze. Większość pochodzi z przygranicznej wioski Eghtsahogh.

Zapewne w kolejne dni przybędą tu kolejni uciekinierzy mieszkający na tym górzystym obszarze Kaukazu. Niepewna przyszłość dotyczy 12à tys. osób. Wojska azerskie kontynuowały tymczasem w niedzielę 24 września działania mające na celu zapewnienie sobie całkowitej kontroli nad Górskim Karabachem.

Azerbejdżan zobowiązał się do ułatwiania wyjazdów Ormian. Exodus mają nadzorować Rosjanie, jako „siły pokojowe”. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Azerbejdżanu ogłosiło nawet w niedzielę, że zorganizuje konwoje autobusowe dla Ormian, ale też zezwoli na użycie własnych środków transportu.

Górny Karabach to enklawa przyłączona w 1921 r. przez władzę radziecką do terytorium Azerbejdżanu. Po upadku Związku Radzieckiego był areną dwóch wojen między byłymi republikami ZSRR, Azerbejdżanem i Armenii, od 1988 r. do 1994 r. (30 000 zabitych), i w 2020 roku (6,5 tys. ofiar). Według ormiańskich separatystów, obecnie w operacji wojskowej Azerów zginęło co najmniej 200 osób, a 400 zostało rannych.

Autorstwo: BD
Na podstawie: AFP, „Le Figaro”
Źródło: NCzas.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.