Pielęgniarki ostrzegają przed imigracją

Opublikowano: 27.11.2020 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2051

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych krytykuje imigracyjne plany rządu Mateusza Morawieckiego. Imigracja pracowników służby zdrowia zza naszej wschodniej granicy może bowiem zagrażać życiu i zdrowiu pacjentów. Ministerstwo Zdrowia nie bierze więc pod uwagę braku znajomości języka polskiego przez cudzoziemców, nie wspominając już o ich gorszych kwalifikacjach.

Od wielu tygodni narasta spór pomiędzy rządzącymi a środowiskiem pielęgniarek i położnych. Czuje się ono oszukane przez Prawo i Sprawiedliwość oraz Zjednoczoną Prawicę, dlatego zapowiadają rozpoczęcie strajku poprzez wejście w spory zbiorowe z pracodawcami. Zarzucają one rządzącym, że mimo natłoku pracy związanego z pandemią koronawirusa, nie mogą one liczyć na wyższe płace i lepsze warunki pracy.

Na dodatek gabinet Morawieckiego zamierza wpuścić na polski rynek pracy tysiące pracowników służby zdrowia ze Wschodu. Tymczasem, jak informuje Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, tysiące wykształconych w tym roku pielęgniarek w ogóle nie znalazło zatrudnienia w szpitalach i przychodniach. Szkoły pielęgniarskie opuściło więc około 5,1 tys. absolwentek i absolwentów, ale tylko 1,1 tys. rzeczywiście znalazło zatrudnienie w zawodzie.

Tym samym bez pracy pozostają blisko 4 tys. osób, które mogłyby odciążyć pracujące ponad siły pielęgniarki. Do tej liczby można doliczyć także 30 tys. pielęgniarek i położnych w wieku przedemerytalnym, mogących wrócić do zawodu po zaproponowaniu im odpowiednich warunków.

Zamiast nich resort zdrowia woli jednak imigrantów. Na dodatek zamierza zatrudniać ich z pominięciem skomplikowanych procedur, które dotyczą wszystkich polskich pracowników służby zdrowia. Między innymi z tego powodu pojawiają się wątpliwości odnośnie prawidłowej weryfikacji uprawnień zawodowych cudzoziemców. Chociażby w kwestii znajomości języka polskiego potrzebne będzie jedynie oświadczenie pracownika spoza Unii Europejskiej.

Z wymienionych wyżej powodów Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych ostrzega przed planami rządzących. Jej przedstawicielki twierdzą, że w ten sposób pacjenci będą narażeni na opiekę ze strony osób nie posiadających odpowiednich kwalifikacji. Część z nich może być nawet przestępcami, bo nie będzie możliwości weryfikacji ich ewentualnych konfliktów z prawem.

Na podstawie: Rmf24.pl, Nipip.pl
Zdjęcie: Victoria_Borodinova (CC0)
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.