Piekło innowierców w Afganistanie

Opublikowano: 22.06.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1466

Państwo Islamskie przyznało się do ataku terrorystycznego na sikhijską świątynię w Kabulu, w którym zginęły dwie osoby, w tym jeden członek społeczności sikhijskiej. Terroryści islamscy czyn ten nazywali „aktem poparcia” dla Mahometa.

W sobotę kilka eksplozji zniszczyło sikhijską świątynię Gurdwara Karte Parwan w dzielnicy Kabulu Bagh-e Bala. Afgańskie służby bezpieczeństwa zapobiegły jeszcze większej liczbie ofiar, zatrzymując pojazd wypełniony materiałami wybuchowymi, zanim dotarł on na miejsce planowanego zamachu. W oświadczeniu, zamieszczonym na swojej propagandowej stronie Amaq, Państwo Islamskie Prowincji Choraśan (ISKP, lokalna komórka terrorystyczna powiązana z Państwem Islamskim), stwierdziło, że celem ataku byli hinduiści i sikhowie oraz „apostaci”.

Grupa terrorystyczna poinformowała, że jeden z jej bojówkarzy „przedostał się do świątyni dla politeistów hinduistycznych i sikhijskich” w Kabulu, i po zabiciu strażnika otworzył ogień do wiernych znajdujących się w środku. Zamach przeprowadził przy użyciu karabinu maszynowego oraz granatów ręcznych. Mężczyzna nie działał sam. Trzej inni napastnicy zostali zabici przez siły talibskie; jeden z talibów zginął podczas tej akcji.

Atak terrorystyczny na świątynię sikhijską nastąpił kilka dni po tym, jak ISKP w materiale wideo ostrzegło przed atakiem na hinduistów, żeby ukarać ich za krytyczne uwagi na temat proroka Mahometa.

W przeszłości ISKP przyznawało się do ataków na miejsca kultu hinduistów, sikhów i szyickich muzułmanów w Afganistanie. Atak na miejsce sikhijskiego kultu religijnego w Kabulu spotkał się z ostrą krytyką ze strony afgańskich przywódców i ONZ. Były prezydent Afganistanu Hamid Karzaj potępił atak i nazwał go „incydentem terrorystycznym”. To samo zrobił Abdullah Abdullah, były przewodniczący afgańskiej Wysokiej Rady Pojednania Narodowego. „Zdecydowanie potępiam ten haniebny i tchórzliwy atak terrorystyczny” – powiedział afgański polityk.

Misja Wsparcia ONZ w Afganistanie (UNAMA) na Twitterze poinformowała, że „zdecydowanie potępia dzisiejszy atak na świątynię sikhijską w Kabulu”. „Ataki na ludność cywilną muszą natychmiast ustać” – stwierdziła UNAMA i wezwała do ochrony wszystkich mniejszości zamieszkujących Afganistan.

W Afganistanie mieszkały dziesiątki tysięcy sikhów i hinduistów, ale dziesięciolecia konfliktu na tle politycznym i religijnym sprawiły, że ich liczba zmalała do kilkuset. W ostatnich latach ci, którzy pozostali, wielokrotnie stawali się celem ataków lokalnej komórki Państwa Islamskiego (IS). W marcu 2020 r. co najmniej 25 osób zginęło, a osiem zostało rannych po tym, jak uzbrojony zamachowiec samobójca wdarł się do ważnej sikhijskiej świątyni w centrum Kabulu.

Dwa lata wcześniej również doszło od podobnego incydentu terrorystycznego w mieście Dżalalabad na wschodzie kraju. W tym samobójczym zamachu zginęło 12 osób, a 20 zostało rannych. Do eksplozji doszło kilka godzin po otwarciu przez ówczesnego prezydenta Afganistanu Aszrafa Ghaniego szpitala w Dżalalabadzie. Zamach był wymierzony w samochód, którym jechali mający spotkać się z prezydentem sikhowie. Po tym ataku wielu przedstawicieli tej mniejszości postanowiło opuścić Afganistan. Obecnie sikhijska społeczność w Afganistanie liczy około 300 osób; w latach 70. było ich kilkaset tysięcy.

Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.