Pięciokrotny wzrost liczby obywateli Ukrainy z dziećmi w Polsce

Opublikowano: 02.06.2023 | Kategorie: Edukacja, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3310

Połowa obywateli Ukrainy przebywających w Polsce przyjechała do naszego kraju z dziećmi, a 70% z nich wysłało pociechy do polskich szkół i przedszkoli – wynika z badania „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Badanie pokazało, że w stosunku do 2021 roku odsetek obywateli Ukrainy przebywających w Polsce z dziećmi wzrósł z 11% do 50%. Nie tylko uchodźcy wojenni przyjechali do Polski z dziećmi (66%), ale także mieszkający w Polsce migranci zarobkowi ściągnęli swoje dzieci do naszego kraju (40%).

Zdaniem autorów badania, elementy, które odegrały kluczową rolę w podjęciu decyzji o ściągnięciu swoich dzieci do naszego kraju wśród migrantów przedwojennych, to ułatwiony dostęp ukraińskich obywateli do opieki medycznej oraz edukacji w Polsce, umożliwiony tzw. ustawą specjalną. „W ciągu ostatniego półtora roku zaobserwowano pięciokrotny wzrost liczby obywateli Ukrainy przebywających w naszym kraju z dziećmi. Przerodziło się to w ogromne wyzwanie dla polskiego systemu edukacji oraz ochrony zdrowia. Niemniej jednak Polska poradziła sobie z tą sytuacją, przyjmując do szkół i przedszkoli ponad 180 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy przybyli do naszego kraju po wybuchu agresji rosyjskiej” – komentuje wyniki badań Mariya Kuzenko, dyrektorka operacyjna Fundacji EWL.

Co trzeci obywatel Ukrainy w Polsce deklaruje, że jego dzieci korzystają wyłącznie z polskiego systemu edukacji. Z kolei 38% badanych przyznaje, że korzysta z obydwu systemów, a jedynie 27% respondentów — wyłącznie z ukraińskiego systemu kształcenia w trybie zdalnym.

W przypadku uchodźców wojennych z Ukrainy podział ten jest bardzo wyrównany. Na ukraiński i polski system edukacji wskazało po 32% badanych, a na obydwa 34%. W przypadku migrantów przedwojennych odczuwalna jest przewaga polskiego systemu edukacji (32%) albo połączeniu systemów polskiego i ukraińskiego. Jedynie 22% osób, które przyjechały do Polski przed wybuchem wojny, deklaruje, że ich dzieci w Polsce korzystają wyłącznie z ukraińskiego systemu edukacji w trybie online. „Ukraińscy rodzice chętnie zapisują swoje dzieci do polskich szkół z powodu możliwości integracji i spędzenia czasu z polskimi rówieśnikami, a także ze względu na konieczność podjęcia przez rodziców pracy w tym czasie. Dlatego, tak istotne jest zagwarantowanie migrantom i uchodźcom jednoczesnej możliwości pracy, rozwoju i opieki nad dziećmi” – dodaje Mariya Kuzenko.

39% obywateli Ukrainy pozytywnie ocenia kwestię zapewnienia opieki nad dziećmi w Polsce, co umożliwia im podjęcie pracy albo dokształcania się. Z kolei 40% uważa, że pomoc w tym zakresie jest niedostateczna. Zdaniem autorów badania, jest to wyraźny sygnał do działań, jeżeli polskiej gospodarce zależy na skutecznej aktywizacji zawodowej kobiet. „Badanie z obywatelami Ukrainy przebywającymi w Polsce zostało przeprowadzone w dniach 4–13 marca 2023 roku za pomocą wywiadów bezpośrednich F2F w kilkunastu miejscowościach Polski na próbie liczącej łącznie N=500 dorosłych obywateli Ukrainy, zarówno migrantów przedwojennych, jak i uchodźców wojennych z Ukrainy. Kwestionariusz badania został opracowany przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej UW z wykorzystaniem części pytań zgłoszonych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Urząd do Spraw Cudzoziemców i Biuro Bezpieczeństwa Narodowego”.

Na podstawie: EWL Group
Zdjęcie: Alisdare Hickson (CC BY-SA 2.0)
Źródło: PolUkr.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. replikant3d 02.06.2023 18:22

  No ,Polaku, wkrótce będziesz obywatelem drugiej, a nawet trzeciej kategorii…A w podzięce Ukry wbiją nam nóż w plecy jak to mają w zwyczaju…Chyba faktycznie musi do tego dojść by wreszcie do tych otumanionych łbów coś wreszcie dotarło…smutne..

 2. sanchop 02.06.2023 23:44

  Replikant3d: Jak im zapłacą to wbiją. Polak jest obywatelem 2 kategorii już od ponad 40 lat.
  Mało co do kogo dotrze, bo i co mają zrobić? Postawić się gubernatorom na Polskę? Przy wyborach się okaże jaki jest stan świadomości społecznej- jaki jest to widać, miałem na myśli czy coś się poprawiło czy dalej można dymać

 3. replikant3d 11.06.2023 10:54

  sanchop, tyle że wcześniej nie było to aż tak widoczne. Dopiero ,,zwalenie,, się całej masy Ukrów przyspieszyło ten proces i stał sie bardziej widoczny.Niestety społeczeństwo dalej,,śpi,,. Może jak na rzecz Ukrów zaczną ich wywalać z własnych mieszkań i domów ( a to tylko kwestia czasu) to może zaczną sę organizować….

 4. rici 11.06.2023 13:26

  Tych Ukrow ktorzy mieli lepsze mieszkania czy domy rowniez wywalili stamtad, a na to miejsce weszli starsi bracia z Izraela.
  No ale o tym sie nie mowi.

 5. pikpok 11.06.2023 15:06

  rici -Myślisz, że już się przesiedlają na Ukrainę ? Pewnie dopiero przygotowują teren pod przybycie głównego gniazda.

 6. rici 11.06.2023 16:58

  Juz ponad 500 tys zydkow przesiedlilo sie na Ukraine. W Izraelu maja problem bo nie maja wody, i musza pare milionow ich przesiedlic.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.