Pfizer zarabia miliardy, ale nie płaci podatków

Opublikowano: 13.05.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1788

To, że okres pandemii COVID-19, był dla największych koncernów czasem wyjątkowo dobrym, najlepiej świadczy fakt, że lider szprycowania – Pfizer, nie dość, że zarabia olbrzymie sumy na szczepionkowych kontraktach, to jeszcze oszczędza poprzez unikanie podatków. To samo robią inne korporacje.

Pfizer wykorzystuje holenderskie prawo podatkowe, podobnie jak inne czołowe firmy świata. Dziennikarze śledczy z platformy Follow the Money (FTM) ujawnili, że koncern, którego siedziba znajduje się w Capelle aan den IJssel, w środkowych Niderlandach, zarabiając miliardy euro na szczepionkach, nie płaci tam żadnych podatków.

Pfizer może w tym roku zarobić ponad 21 miliardów euro na sprzedaży covidowych szczepionek. Jego przychody w pierwszym kwartale 2021 roku, wzrosły o 42%.

Portal FTM wskazuje, że przez raje podatkowe, takie jak Holandia, Irlandia oraz Luksemburg, przepływają olbrzymie sumy pieniędzy, które nie zasilają unijnej kasy.

Holenderskie prawo podatkowe nie podlega niderlandzkiemu podatkowi od osób prawnych, ani podatkowi od dywidend. Zatem wszystkie zyski Pfizera w Europie, są wypłacane wspólnikom jako dywidendy, bez opodatkowania.

Holandia, to czwarty kraj pod względem unikania opodatkowania. Dla porównania Google w ciągu ośmiu lat, przepompował przez to państwo 128 miliardów dolarów. Również czterech największych producentów tytoniu na świecie, każdego roku kieruje 7,5 miliarda dolarów przez Holandię na Bermudy po to, aby uniknąć podatku.

Tak więc w czasach pandemicznych lockdownów, gdy każdy eurocent ma znaczenie dla budżetu Unii Europejskiej, niektórzy jej członkowie, jawnie okradają Wspólnotę, wspierając bogacenie się kosztem społeczeństw największych światowych firm.

Ostatnio Joe Biden, chcąc dopiąć swój ambitny pakiet socjalny, zaproponował wprowadzenie ujednoliconego, globalnego podatku dla korporacji, które miałyby go płacić wszędzie tam, gdzie prowadzą swoją działalność oraz tam, gdzie dochodzi do zakupu ich produktów i usług, a nie tylko w miejscu zarejestrowanej siedziby.

Pora na zdecydowane ruchy w tej sprawie, bo przez takie folgowanie największym, jak zwykle najbardziej tracą najmniejsi.

Autorstwo: Marcin Kozera
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. BANDZIORkaq 13.05.2021 20:44

    A babcie sprzedającą jagody obok bazarku fiskus będzie ścigać aż się babci odechce dorabiać do jakże hojnej emeryturki. Co ciekawsze są ludzie, którzy mają phizera za dobroczyńcę ,co świat od zarazy uchroni, więc w sumie co tam podatki. No ręce opadają.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.