Pfizer żąda baz wojskowych w zamian za szczepionki

Opublikowano: 04.03.2021 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1856

Amerykański koncern farmaceutyczny, który wielokrotnie płacił w USA kary za oszustwa medyczno-handlowe ma dziwne wymagania w stosunku do krajów z Ameryki Południowej, uważanej przez waszyngtońską administrację za swoją strefę wpływów. Pfizer nie waha się dyktować praw lokalnym parlamentom i domagać się gwarancji obejmujących nawet bazy wojskowe. Przypadki Argentyny i Brazylii.

Historia negocjacji Pfizera z rządem argentyńskim zaczęła się od wymogu wzięcia przez rząd na siebie ewentualnych odszkodowań zasądzonych w procesach cywilnych przeciw koncernowi w sprawach o „szkody uboczne” genetycznego preparatu antykowidowego. W październiku ub. roku argentyński parlament uchwalił więc odpowiednią ustawę, lecz Pfizer nie był w pełni z niej zadowolony, gdyż znalazły się w niej słowa o ewentualnych „zaniedbaniach” koncernu w kwestii dostaw towaru.

Parlament próbował więc ściślej zdefiniować „zaniedbania”, lecz wówczas Pfizer, zwrócił się do rządu, by zrobił jak demokratyczna Europa, tzn. wprowadził wymagane przepisy bez parlamentarnej debaty demokratycznej, drogą dekretu. W grudniu koncern dalej kręcił nosem i dołożył wymóg gwarancji finansowych w postaci funduszy suwerennych Argentyny, jej baz wojskowych i budynku ambasady tego państwa w Waszyngtonie, na którzy ostrzą sobie zęby lokalni handlarze nieruchomościami. Tu się władze argentyńskie zatrzymały w ustępstwach, nic na razie nie wyszło z umowy, zamówiono szczepionki rosyjskie.

W drugiej połowie stycznia brazylijskie ministerstwo zdrowia opublikowało listę oczekiwań koncernu: Brazylia musi zrezygnować z suwerenności swych funduszy zagranicznych (by mogły podlegać amerykańskim sądom i komornikom), nie może stosować własnych praw w stosunku do Pfizera, nie może brać pod uwagę opóźnień w dostawach i oczywiście ma zwolnić koncern z wszelkiej odpowiedzialności za jakość preparatu. W lutym rząd brazylijski nazwał te wymogi „nadużyciem” i do umowy nie doszło. Zdecydował się na szczepionki AstraZeneca.

Poza tym, Pfizer chce wejść na wielki rynek indyjski, lecz pod warunkiem, że Indie nie będą prowadzić własnych prób klinicznych z jego antykowidową szczepionką. Hindusi kupili więc licencję na preparat AstraZeneca i produkują go sami, negocjują też z Rosjanami i Chińczykami. W przeciwieństwie do państw europejskich, które zgodziły się na kontrakt z Pfizerem w stylu cokolwiek brazylijskim, Indie postanowiły dzielić się własną produkcją z sąsiadami: podarowały już duże transporty ubogim krajom – Bangladeszowi, Nepalowi, Birmie (Mjanma) i Bhutanowi.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 14, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Jolanta Góralska
Użytkownik

“Operation Warp Speed” jest potwierdzeniem, że cała pandemia jest globalną operacją wojskową. en.wikipedia.org/wiki/Operation_Warp_Speed

Sigma
Użytkownik

Nie rozumiem co za różnica czy szczepionka jest astra zeneca czy pfizer ? Autor artykułu próbuje się podawać za obiektywnego ale komunistyczne źródło (strajk.eu) i treść sugerują coś innego. W ogóle dziwi mnie fakt że na tym portalu który nosi nazwę wolne media notorycznie puszcza się artykuły z takich źródeł. Wiadomo bowiem że jest w nich zawsze zawarta manipulacja i kłamstwo zmieszane z prawdą. Obydwie szczepionki bowiem są niebezpieczne i prowadzą do postępującego stanu zapalnego w organizmie. Tyle w temacie