Pfizer pozywa polski rząd za niewywiązanie się z umowy

Opublikowano: 23.11.2023 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2516

Farmaceutyczny gigant pozywa Polskę. Koncern Pfizer zarzuca władzom naszej ojczyzny niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Domaga się zapłaty w wysokości 6 miliardów złotych.

Informacje o pozwaniu Polski przez Pfizer ukazała się na łamach dzisiejszego „Dziennika Gazety Prawnej”. W sądzie w Brukseli został złożony w związku z tym odpowiedni pozew. Będzie on rozpatrywany w ramach postępowania cywilnoprawnego. Co jest jej sednem? Według Pfizera strona polska miała odebrać i nie zapłacić za 60 mln szczepionek, pomimo obowiązującej umowy. Dlaczego tak się stało? Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył się, że nie odbierze szczepionek z powodu „siły wyższej”, czyli wojny w Ukrainie. Takie właśnie tłumaczenie przedstawił szef rządu w liście do szefowej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, jeszcze w marcu 2022.

„To są procesy, które będą realizowane na arenie międzynarodowej” – komentowała obecna minister zdrowia Katarzyna Sójka na antenie TVN24, w programie „Rozmowa Piaseckiego”. „Nie jesteśmy przede wszystkim sami w tym temacie, bo jest więcej krajów Unii Europejskiej, które ma podobny problem. Myślę, że to jest na tyle skomplikowane, że tutaj trudno pewne kwestie wyjaśnić, natomiast jest pewne światełko i mamy szansę na to, by w dobry sposób zakończyć ten proces” – dodawała.

Z kolei Pfizer unika jakichkolwiek komentarzy w tej kwestii. Przedstawiciele koncernu przekazali jedynie za pośrednictwem „DGP”, że nie mogą komentować toczącego się postępowania prawnego.

Dodajmy, że o zmianach w umowie z Pfizerem mówił poprzedni szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski. Apelował do „gruntownej zmiany kontraktów szczepionkowych”. Do porozumienia udało się dojść z Modernę i Novavaxem, ale z Pfizerem już nie. Jak na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” sprawę komentuje prof. Michał Romanowski, przed polskim rządem trudne zadanie udowodnienia, że w istocie atak Rosji na Ukrainę miał związek z niemożnością wypełnienia wiążącej nasz kraj umowy.

Pierwsza rozprawa w tej sprawie ma się odbyć się 6 grudnia 2023.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

 1. LichoNiespi 23.11.2023 13:39

  Oswiecim i Brzezinka plus tzw doktor Mendel ……

 2. KubaD. 23.11.2023 14:47

  W odwecie powinni ich pozwać za ukrywanie skutków ubocznych, bo jak się okazało ich dokumentacja zawiera potwierdzające je badania ale było to utajnione…

 3. kufel10 23.11.2023 15:53

  To wina lemingów że nie przyjęły czterech dawek słuchając jakichś niesprawdzonych informacji o skutkach ubocznych. Kompletny brak odpowiedzialności społecznej. Powinno im się doliczyć kary do paragonu w makdolandzie czy bimbonce.

 4. Denisrozrabiaka 23.11.2023 21:07

  “Się” podczepię, szczepiony nie byłem ale mnie chwyciło, niby z testu wynika “+” , nietypowa grypa co gorączki zbić nie mogę min. 37,5 ale wam napiszę że cieszy mnie, że do głowy mi nie przyszło podać sobie tego – nie wiadomo czego w zasadzie.

 5. Denisrozrabiaka 23.11.2023 21:09

  “Domaga się zapłaty w wysokości 6 miliardów złotych.” To tyle co fabryczka Intela sponsorowana przez Polaków.

 6. MasaKalambura 24.11.2023 07:05

  Czas wytoczyć grupowy (więcej państw) proces przeciwko Phi-zerowi za nieetyczne postępowanie i skandaliczne umowy wymuszane podczas paniki pandemicznej. Wymuszających np całkowity zakaz wprowadzania leków na COVId, które mogłyby być konkurencją dla Pfizera. To zupełnie nielegalne zapiski, narażające populację na niebezpieczeństwo. A także przeciwko władzom EU które te 9 miliardów szczepionek dla 300 europejczyków zamówiły.

 7. adambiernacki 24.11.2023 07:45

  I dostanie 6 mld a nawet 60 a i 600 też a co zrobicie coś żeby nie dostał np zabierzecie na długie wakacje czyjeś dzieciaczki? No nie i nie rzucicie się też w bój za psi słój. W maju też jak już ogłoszą, że jesteście własnością WHO. I tyle marudzenia. Umowa była podpisana przez złodziei a wy sfinansujecie. Pozew to zabawna rzecz w tym przypadku to można równie dobrze list protestacyjny w butelce wysłać przez ocean. Nie ma najmniejszego sensu wykonywać albo tylko mówić o wykonaniu czynności, które nie mogą odnieść skutku bo bezkarność jest stuprocentowo pewna. Komuś może dadzą większą stówe masz kup se coś i ćwierkaj ładnie. Takie 6 mld to drobne poza tym i równie dobrze mogą ogłosić a nie zapłacimy patrzcie jakie my fajne lizajta nas tera. Nie będzie ludek lizał? Jeden mlask będzie słychać. Wszystko to skazane na reżim i rzygam już tym.

 8. MasaKalambura 24.11.2023 09:42

  poprawka – 9 miliardów szczepionek dla 300 milionów obywateli

  adambiernacki
  zgadzam się, że jest to wołanie na puszczy, ale przypominam że Phi-zer ma długą tradycję okradania ludzi i trucia ich zgodnie z wielomiliardowymi wyrokami jakie zapadły przeciwko niemu. Ostatnia głośna sprawa wciskania silnych opioidów dzieciom, przegrana przez nich w sądzie.

  To, że 80% europejczyków dało się zbetryzować (od Lema) tym genetycznym eksperymentem i jako współwinni oraz zgwałceni na prośbę, będą bronić bandyty, nie oznacza, że te resztówki, które na szwindel się nie nabrały i panice nie poddały, żeby jeszcze miały dać się okraść.

  Trzeba walczyć winnych szukać, wnioski wyciągać, bo jak nie to będą to powtarzać. A to przekręt jakich mało…

  I pokusa jeszcze większa. Popatrzcie jakie kwiatki już teraz WHO szykuje.

 9. kufel10 25.11.2023 02:35

  Powiem wam z drugiej strony co zaobserwowałem. Dzis spotkałem matkę wykonującą poważny zawód,szczepiła się w ciąży na marchewkę, dziecko ma rok, szczepi je na wszystko, wszyscy zdrowi, żyją. Jeden z kolegów ma obecnie wykrytego, siedzi w domu. Na marginesie – rozmawiałem z ludźmi, którzy ciężko przechodzili to coś przez np 3 miesiace, byli tak wystraszeni tym co się z nimi działo, że daliby sobie wstrzyknąć wszystko. Przyjęli, żyją. Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że po szprycy się umiera. Z tym czy zaczną umierać za rok jest tak jak z mieszkaniami, które miały tanieć juz dwa lata temu, w tym czasie poszły w górę o 50%.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.