Pfizer i AstraZeneca oskarżone o „finansowanie terroryzmu” w Iraku

Opublikowano: 08.01.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2067

Sąd apelacyjny w Waszyngtonie nakazał wznowić postępowanie w sprawie koncernów farmaceutycznych z USA i Europy, które miały drogą korupcji opanować rynek iracki po napaści Stanów Zjednoczonych na ten kraj i jednocześnie finansować antyokupacyjny ruch oporu, w celu zapewnienia sobie atrakcyjnych kontraktów. To właśnie pozew zbiorowy nazywa „finansowaniem terroryzmu”.

Na celowniku wymiaru sprawiedliwości, oprócz Pfizera, znalazły się jeszcze cztery inne koncerny należące do tzw. Wielkiej Farmacji – AstraZeneca, Johnson & Johnson, GR Healthcare i Hoffmann La Roche. Zostały one podane do sądu, jako pośrednio winne śmierci i ran b. żołnierzy amerykańskich wojsk okupacyjnych atakowanych przez Armię Mahdiego (AM), tj. ugrupowanie polityczne i zbrojne irackich szyitów. Cywilni przedstawiciele AM dostali się do ówczesnego, marionetkowego rządu irackiego za zezwoleniem Waszyngtonu, gdzie objęli ministerstwo zdrowia, co stało się dla nich okazją do skorzystania z modelu biznesowego Big Pharmy.

Model ten polega na szczodrym korumpowaniu polityków w celu uzyskania stałych kontraktów rządowych. Koncerny miały to zrobić w latach 2005-2009, podczas gdy ciągle trwała wojna partyzancka przeciw Amerykanom i ich wasalom. Dzięki regularnym łapówkom z Wielkiej Farmacji, proirańska AM urosła w siłę i uzbrojenie, lecz władze okupacyjne przymykały na to oko, gdyż więcej problemów politycznych miały wtedy z sunnitami niż szyitami.

W komunikacie przekazanym Reutersowi piątka koncernów zapewniła wspólnie, że „dalsza procedura wykaże, że przedsiębiorstwa nie są odpowiedzialne za powstałą sytuację”. Tym niemniej rodziny poległych i rannych żołnierzy twardo domagają się odszkodowań.

Sprawa nie jest szczególnie groźna dla koncernów farmaceutycznych, jeśli chodzi o stronę finansową, a nawet wizerunkową. Dwa miesiące temu Pfizer został po raz 73 w ciągu ostatnich 20 lat ukarany finansowo w Stanach, tym razem na sumę 345 milionów dolarów za oszustwa i korupcję przy sprzedaży super-drogiego leku dla alergików EpiPan. Pfizer jest karany tak często, że mediom, zresztą też nierzadko opłaconym, nie chce się o tym wspominać. Najczęściej koncern jest karany za szarlatanerię medyczną, korupcję lekarzy i polityków oraz fałszywą reklamę. Choć zapłacił ponad 4,5 miliarda dolarów kar, nie ma to wpływu na jego zdrowie ekonomiczne, gdyż kary są wliczone w sposób prowadzenia biznesu, a zyski wielokrotnie wyższe.

Autorstwo: Jerzy Szygiel
Na podstawie: WhatsNow.news
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.