Pewne klasy antybiotyków zwiększają ryzyko poronienia wczesnej ciąży

Opublikowano: 06.05.2017 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 674

Wiele klas antybiotyków, w tym makrolidy, chinolony, tetracykliny czy sulfonamidy, powiązano z podwyższonym ryzykiem poronienia wczesnych ciąż.

Erytromycyna i nitrofurantoina, stosowana do leczenia zakażeń dróg moczowych u ciężarnych, nie były powiązane z podwyższonym ryzykiem.

“Zakażenia są częste w czasie ciąży. Choć w ramach innych badań zastosowanie antybiotyków powiązano ze spadkiem ryzyka wcześniactwa i niskiej wagi urodzeniowej, nasze analizy pokazują, że pewne typy antybiotyków podwyższają ryzyko spontanicznego poronienia (od 60% do 2 razy)” – opowiada dr Anick Bérard z Uniwersytetu Montrealskiego.

Zespół Bérard analizował dane Quebec Pregnancy Cohort z lat 1998-2009; 8702 przypadki spontanicznych poronień zestawiono z 87.020-osobową grupą kontrolną.

Średni wiek ciąży w momencie poronienia wynosił 14 tygodni. W grupie z poronieniami ekspozycja na antybiotyki we wczesnej ciąży występowała w 1428 przypadkach (16,4%), w porównaniu do 11.018 przypadków (12,6%) w grupie kontrolnej.

Uczestniczki badania miały od 15 do 45 lat. Kobiety, które roniły, częściej były starsze, mieszkały same i miały liczne problemy zdrowotne/zakażenia (podczas analiz wzięto poprawkę na wszystkie te czynniki).

Do mocnych stron badania należy zaliczyć, m.in.: dużą liczebność próby, wiarygodne dane nt. przepisanych leków czy procedur medycznych związanych ze spontanicznym poronieniem.

Autor: Anna Błońska
Na podstawie: EurekAlert.org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.