Liczba wyświetleń: 801
Naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie wykazali, że istnieje bezpośredni związek między obecnością w organizmie stałych zanieczyszczeń organicznych (ang. Persistent Organic Pollutants, POPs) a rozwojem cukrzycy typu 2.
Ponieważ pestycydy z pokarmów, wody i powietrza akumulują się w tkance tłuszczowej (zatem im więcej tłuszczu, tym wyższe stężenie POPs), także i w ten sposób można próbować tłumaczyć, czemu otyli z większym prawdopodobieństwem zapadają na tę chorobę cywilizacyjną.
W modelach, w których wzięto poprawkę na pochodzenie tkanki tłuszczowej, płeć, wiek i wskaźnik masy ciała, tercyle 2. i 3. stężenia p,p’-DDE były dodatnio związane z ryzykiem cukrzycy (następował, odpowiednio, 3,6- i 4,4-krotny wzrost ryzyka). Ryzyko cukrzycy było również związane z ekspozycją na beta-heksachloocykloheksan (beta-HCH).
W ramach studium naukowcy analizowali stężenie 3 pestycydów chloroorganicznych i 3 bifenyli polichlorowanychw tkance tłuszczowej oraz surowicy 386 dorosłych, przyjętych do szpitali św. Cecyliusza w Granadzie i św. Anny w Motril. Pacjenci przechodzili nieonkologiczne operacje. Pozostałości stałych zanieczyszczeń organicznych analizowano, wykorzystując chromatografię gazową-tandemową spektrometrię mas (GC-MS/MS). Dane nt. stylu życia, zwyczajów żywieniowych i statusu zdrowotnego uzyskiwano w czasie wywiadów i z dokumentacji klinicznej.
Jak tłumaczy Pedro Arrebola, tkanka tłuszczowa może magazynować potencjalnie szkodliwe substancje, w związku z czym stężenie POPs w tłuszczu staje się użytecznym markerem wystawienia na oddziaływanie tego typu związków.
– Mechanizm, za pośrednictwem którego POPs zwiększają ryzyko cukrzycy, pozostaje nieznany, ale pewni badacze sugerowali, że penetrując receptory estrogenowe w tkankach związanych z metabolizmem cukrów, stałe zanieczyszczenia organiczne mogą wywoływać reakcję immunologiczną.
Autor: Anna Błońska
Na podstawie: Science Daily
Źródło: Kopalnia Wiedzy
W tkance tłuszczowej magazynujemy praktycznie wszystkie składniki, które zjadaliśmy i produkowaliśmy: energetyczne, hormony, lekarstwa, toksyny i wiele wiele innych. Osoby, które stosują drastyczne diety często chorują właśnie przez to, że zmagazynowane w tłuszczu cząsteczki uwalniają się do krwiobiegu nadmiernie w krótkim czasie zatruwając tym samym organizm. Starsze osoby, zwłaszcza kobiety, powinny uważać z szybkim odchudzaniem, bo może je ono doprowadzić do osteoporozy. Hormony, których już ich organizm nie produkuje w wystarczającej ilości pobierane są z magazynów tkanki tłuszczowej. Gdy magazynów nie ma, zaczynają się zaburzenia w przyswajaniu różnych pierwiastków, w tym wapnia. Osoby, które postanowiły zrzucić co nieco na siłowni po latach lenistwa zapewne szybko zauważają wysyp różnych krost na ciele. To wynik osłabienia organizmu przez uwalnianie toksyn z tłuszczu a także wzrostu stężenia różnych substancji we krwi w związku ze zwiększeniem aktywności mięśni.
@goldencja z całym szacunkiem ale pierwsze słyszę,żeby hormony były magazynowane w tkance tłuszczowej,podasz żródło,proszę.
@kudlaty72, masz rację, nie są magazynowane tylko produkowane przy współudziale tkanki tłuszczowej. Nie wiem czemu tak uprościłam ten schemat. Przepraszam za wprowadzenie w błąd.