Pesa szykuje lokomotywę na wodór

Opublikowano: 13.05.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1425

Jeszcze w tym roku bydgoska Pesa stworzy prototyp lokomotywy napędzanej wodorem i podda go testom. Prowadzi też rozmowy z rządem i instytucjami certyfikującymi w sprawie tworzenia prawa związanego z wykorzystaniem wodoru jako paliwa.

Jak informuje portal WNP.pl, Pesa Bydgoszcz jeszcze w tym roku wyprodukuje lokomotywę napędzaną wodorem. Pojazd jest już budowany, instalowane są poszczególne komponenty i latem będzie uruchamiany.

„Zaczęliśmy prace nad pojazdem wodorowym już dwa lata temu. Zastanawialiśmy się od czego zacząć, żeby nie była to jaskółka, która nie doleci. Doszliśmy do wniosku wspólnie zresztą z Orlenem, który jest z wodorem obeznany, wodór stosuje w swojej technologii na co dzień i mniej się go boi niż inne przemysły, że może w zamkniętym obiegu rafinerii płockiej, czyli na torach wewnętrznych byśmy przygotowali taką lokomotywę wodorową. Nauczylibyśmy się z nią obchodzić wspólnie, czyli jako użytkownik i zespół tankujący, przygotowujący to paliwo” – powiedział prezes Pesy.

Wodór jako paliwo jest bardzo obiecujący, bo ma bardzo dobre parametry fizyczne i chemiczne, jest czysty, ale też szeroko dostępny – występuje w powietrzu i wodzie. Jednocześnie jest jednak łatwopalny, a nawet wybuchowy.

Pesa pracuje również nad implementacją napędu wodorowego do pasażerskich pojazdów szynowych.

Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 4,17 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Wolfman
Użytkownik
Wolfman

Pierwszym krokiem ku odbudowie, to byłoby ,gdyby nierządnice poddały się do dymisji i oddały to co zrabowały, oraz zatwierdziły projekt maszyny testującej prawdomówność na testach dla każdego polityka. Skoro na inteligencję testy tam leżą i kwiczą to chociaż to.

Radek
Użytkownik
Radek

Wodór w pociągu. Chyba trzeba być idiotą aby coś takiego robić w pociągach, gdzie jest sieć trakcyjna. Przecież robić wodór, po to aby potem go przetransformować z powrotem na energię to idiotyzm jak się ma energię z kabla. Ale “zieloni” są zieloni jeżeli chodzi o kalkulacje. Raczej tylko ile się na tym da zarobić. Nie mam oczywiście pretensji do producenta. Jak ma klienta na drogą zabawkę, to czemu nie.

Piron
Użytkownik
Piron

Mam cichą nadzieję że nie uwalą tego w zarodku, lub nie wdrożą
na zasadach “korpo”(pasażer płaci korporacje się bogacą).
Całkowicie uczciwe i powszechne wdrożenie tej technologii (Wodór jest bardzo tanim i powszechnym paliwem dlatego oprócz motoryzacji i transportu można go również wykorzystać np w energetyce przemyśle armii czy rolnictwie) zupełnie uniezależni energetycznie nasz kraj od zewnętrznych wpływów i spowoduję rozkwit wszystkich dziedzin społeczno – gospodarczego życia :).

Wolfman
Użytkownik
Wolfman

@Piron
Dlatego sobie zażartowałem. Powiedz politykowi by powtórzył, będę uczciwy. Pewnie nastąpiłby jego zgon jakby to powtórzył.

robi1906
Użytkownik

Prąd, również ten do ogrzewania powinien być pobierany z dynama i prądnicy.

Maximov
Użytkownik
Maximov

Sieć trakcyjna to straty energii na przesyle, i to niemałe.
Kiedyś się tym nie martwiono – ot postawi się kilka kolejnych elektrowni węglowych i po kłopocie.
W obecnych czasach idziemy w kierunku oszczędzania energii (od pasywnych domów po coraz bardziej wydajne silniki) co jest oczywiste i rozsądne.
Jak myślicie, dlaczego nie wprowadzono elektrycznych samochodów osobowych i masowych sieci trakcyjnych w miastach i na autostradach?