Peru zamierza opuścić grupę „sługusów” USA

Opublikowano: 08.08.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1389

Pedro Castillo i jego ministrowie dopiero co rozpoczęli urzędowanie, a już podejmują zdecydowane działania jasno wskazujące kierunek ich polityki. Minister spraw zagranicznych Héctor Béjar zapowiedział, że Peru w najbliższym czasie opuści Grupę z Limy – powołaną w 2017 roku pod cichymi auspicjami USA koalicję państw Ameryki Łacińskiej, której celem było obalenie rządu Wenezueli i destabilizowanie sytuacji w tym kraju.

W wyniku zdobycia władzy przez lewicowych polityków Grupę z Limy zdążyły już opuścić Meksyk, Boliwia i Argentyna. Jednak to wystąpienie z niej Peru, dotychczas pod rządami prawicy jednego z najaktywniejszych członków grupy, zdaje się zadawać ostateczny cios całemu przedsięwzięciu. „Dzięki demokratycznej polityce zagranicznej przyczynimy się do wzajemnego zrozumienia między różnymi opcjami politycznymi, które istnieją w Wenezueli, nie ingerując jednocześnie w jej sprawy wewnętrzne” – zapowiedział w swoim przemówieniu inauguracyjnym Héctor Béjar.

Nowy szef peruwiańskiego MSZ zapewnił również, że będzie działał na rzecz wzmocnienia współpracy i integracji między krajami Ameryki Łacińskiej, bez względu na różnice ideologiczne. „Zgodnie z prawem międzynarodowym oraz Kartą Narodów Zjednoczonych popieramy samostanowienie wszystkich narodów i potępiamy wszelkie jednostronne sankcje” – powiedział Béjar w nawiązaniu do amerykańskiego embarga przeciwko Kubie i Wenezueli.

Przy okazji ogłoszono, że Peru w najbliższym czasie powróci do Unii Narodów Południowoamerykańskich (UNASUR) i większy swoje zaangażowanie w prace Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC) oraz Andyjskiej Wspólnoty Narodów (CAN). „Ameryka Łacińska to geograficzny i socjologiczny priorytet peruwiańskiej polityki zagranicznej. To nasze środowisko terytorialne, gospodarcze i społeczno-kulturowe. To przestrzeń naszej historii” – podkreślił minister.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. agama 08.08.2021 13:01

    Polsce również przydaloby się uwolnić spod totalitarnego buta kraju, który dał nazistom schronienie i pracę po klęsce Hitlera

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.