Liczba wyświetleń: 1354
Pentagon planuje uruchomić program testowania sieci społecznościowych amerykańskich wojskowych pod kątem możliwej skłonności do ekstremizmu i powiązanych informacji, donosi portal „Intercept”, powołując się na wewnętrzne dokumenty Departamentu Obrony USA.
Jak zauważa gazeta, komisja w Departamencie Obrony Stanów Zjednoczonych opracowuje obecnie program, który pozwala „na bieżąco” śledzić strony wojskowych w sieciach społecznościowych pod kątem ekstremistycznych wypowiedzi i podejrzanych zachowań. Zaznaczono, że program będzie działał w połączeniu z jedną z prywatnych firm.
W marcu Pentagon opublikował raport, w którym ostrzegł przed niebezpieczeństwami prawicowego ekstremizmu i rasizmu wśród wojskowych.
Raport powstał na zlecenie Kongresu na kilka miesięcy przed wydarzeniami, kiedy to tłum zwolenników ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa zdemolował Kapitol USA, próbując nie dopuścić do zatwierdzenia wyników wyborów. Wśród dwóch zabitych w starciach była weteran Sił Powietrznych Ashley Babbitt. Wśród dziesiątek zatrzymanych i oskarżonych o zamieszki byli zarówno przedstawiciele skrajnej prawicy, jak i byli wojskowi, niektórzy należeli jednocześnie do tych dwóch kategorii.
Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO rozpoczęli operację wojskową w Afganistanie w 2001 roku. Była prowadzona w ramach kampanii Enduring Freedom, będącej odpowiedzią na atak terrorystyczny z 11 września 2001 roku.
W 2014 roku Afganistan, a także Stany Zjednoczone i NATO podpisały porozumienia dotyczące bezpieczeństwa, które pozwalają sojusznikom na utrzymanie ograniczonej obecności wojskowej w kraju. Od 1 stycznia 2015 roku operację bojową zastąpiła misja niebojowa Resolute Support.
W 2020 roku Stany Zjednoczone i radykalny ruch Taliban podpisali pierwsze od ponad 18 lat wojny porozumienie, które przewiduje wycofanie obcych wojsk w maju tego roku, pod warunkiem zakończenia przemocy w kraju. Obecnie w Afganistanie jest mniej niż 10 tysięcy żołnierzy NATO i państw partnerskich sojuszu, w tym 2,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Ich głównym zadaniem jest kształcenie i przygotowanie afgańskich sił bezpieczeństwa.
Źródło: pl.SputnikNews.com
Pisać i uzasadniać mogą wiele, ale każdy myślący rozumie, że chodzi o to, iż 40% żołnierzy chamerykańskich odmówiło przyjęcia koktajlu na c19.