Pentagon zbada skłonności żołnierzy do ekstremizmu

Opublikowano: 27.05.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1256

Pentagon planuje uruchomić program testowania sieci społecznościowych amerykańskich wojskowych pod kątem możliwej skłonności do ekstremizmu i powiązanych informacji, donosi portal „Intercept”, powołując się na wewnętrzne dokumenty Departamentu Obrony USA.

Jak zauważa gazeta, komisja w Departamencie Obrony Stanów Zjednoczonych opracowuje obecnie program, który pozwala „na bieżąco” śledzić strony wojskowych w sieciach społecznościowych pod kątem ekstremistycznych wypowiedzi i podejrzanych zachowań. Zaznaczono, że program będzie działał w połączeniu z jedną z prywatnych firm.

W marcu Pentagon opublikował raport, w którym ostrzegł przed niebezpieczeństwami prawicowego ekstremizmu i rasizmu wśród wojskowych.

Raport powstał na zlecenie Kongresu na kilka miesięcy przed wydarzeniami, kiedy to tłum zwolenników ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa zdemolował Kapitol USA, próbując nie dopuścić do zatwierdzenia wyników wyborów. Wśród dwóch zabitych w starciach była weteran Sił Powietrznych Ashley Babbitt. Wśród dziesiątek zatrzymanych i oskarżonych o zamieszki byli zarówno przedstawiciele skrajnej prawicy, jak i byli wojskowi, niektórzy należeli jednocześnie do tych dwóch kategorii.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO rozpoczęli operację wojskową w Afganistanie w 2001 roku. Była prowadzona w ramach kampanii Enduring Freedom, będącej odpowiedzią na atak terrorystyczny z 11 września 2001 roku.

W 2014 roku Afganistan, a także Stany Zjednoczone i NATO podpisały porozumienia dotyczące bezpieczeństwa, które pozwalają sojusznikom na utrzymanie ograniczonej obecności wojskowej w kraju. Od 1 stycznia 2015 roku operację bojową zastąpiła misja niebojowa Resolute Support.

W 2020 roku Stany Zjednoczone i radykalny ruch Taliban podpisali pierwsze od ponad 18 lat wojny porozumienie, które przewiduje wycofanie obcych wojsk w maju tego roku, pod warunkiem zakończenia przemocy w kraju. Obecnie w Afganistanie jest mniej niż 10 tysięcy żołnierzy NATO i państw partnerskich sojuszu, w tym 2,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Ich głównym zadaniem jest kształcenie i przygotowanie afgańskich sił bezpieczeństwa.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Dgruzin 28.05.2021 19:40

    Pisać i uzasadniać mogą wiele, ale każdy myślący rozumie, że chodzi o to, iż 40% żołnierzy chamerykańskich odmówiło przyjęcia koktajlu na c19.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.