Pegasus nagrał rozmowę Tuska z Giertychem

Opublikowano: 25.01.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2045

W materiałach prokuratury miały znajdować się zapisy prywatnych rozmów Donalda Tuska z Romanem Giertychem. Tymczasem Marian Banaś twierdzi, że ma dowody na podsłuchiwanie opozycji, a to mogło mieć wpływ na wynik wyborów. Chce, aby przesłuchać wicepremiera ds. bezpieczeństwa, czyli samego Jarosława Kaczyńskiego.

Bombę z samego rana wystrzeliła redakcja na Czerskiej. Informator „Wyborczej” ze służb specjalnych miał potwierdzić, że podczas inwigilowania Romana Giertycha CBA dzięki Pegasusowi ściągnięto z jego telefonu również prywatne rozmowy z Donaldem Tuskiem oraz Stanisławem Gawłowskim. Wprawdzie informator zapewnia, że zostały komisyjnie zniszczone, ale nie da się oficjalnie potwierdzić tej informacji.

Jacek Harłukowicz zastanawia się, czemu te informacje dopiero teraz wyszły na światło dzienne i nie było żadnych przecieków na temat zawartości telefonu i treści prywatnych rozmów. „Nasz rozmówca przekonuje, że te z Gawłowskim – jako objęte „tajemnicą obrończą” – zostały komisyjnie zniszczone, co nakazuje ustawa o CBA. Zniszczenie zarządzić miał Bejda, dziś członek zarządu PZU” – podaje dzisiejsza „Wyborcza”. Rozmowy z Tuskiem były objęte natomiast tajemnicą adwokacką, ale też miały zostać zniszczone.

„Zniszczenie zarządzono trochę dla świętego spokoju, by nikt nie zarzucił nam później inwigilowania Giertycha z powodów politycznych. Inna sprawa, że nie było tam nic istotnego” – podaje źródło dziennikarzy. Nie da się tego jednak oficjalnie potwierdzić. „Wejście przez kogokolwiek w posiadanie archiwalnych rozmów z komunikatora WhatsApp, którego używali wówczas Zagozda i Giertych, możliwe jest tylko dzięki „zassaniu” całej zawartości telefonu Giertycha. A to potrafi tylko Pegasus” – tak komentuje informator gazety materiały z 2017, upublicznione przez TVP Info. Chodziło o rozmowy Giertycha z twórcą „Soku z buraka” na Whatsappie.

„Istnieje konieczność sprawdzenia, czy był sprawowany właściwy nadzór na służbami specjalnymi. Pan Jarosław Kaczyński jest wicepremierem od spraw bezpieczeństwa, więc to wynika samo z siebie i wskazuje na konieczność jego przesłuchania” – zapowiedział szef NIK Marian Banaś. Uważa, że PiS inwigilowało opozycję podczas kampanii wyborczej do wyborów parlamentarnych w 2019 roku. „Mamy na to dowody. Potwierdzeniem są doniesienia medialne i zeznania, które usłyszeliśmy na komisji senackiej, które jednoznacznie dowodzą, że taka sytuacja miała miejsce. Problem polega na tym, że służby specjalne nie podlegają żadnej kontroli, jeśli chodzi o metody działań rozpoznawczo inwigilacyjnych. Za rządów PiS służby mogą inwigilować każdego oraz zbierać materiał i nikt nie ma nad tym kontroli” – mówi Banaś w wywiadzie udzielonym „Rz”.

Banaś zaprzeczył jednak, że chciałby osobiście przesłuchiwać prezesa PiS. Zająć tym mają się „bardzo kompetentni kontrolerzy, którzy pracują tutaj od lat”. Twierdzi, że sam prawdopodobnie też był ofiarą inwigilacji, i to już wtedy kiedy pełnił funkcję szefa NIK i gdy chronił go immunitet. „To wynika z zapisów przedstawionych w piśmie – jest tam treść maili przejętych przez służby, które potem zostały przekazane prokuraturze” – mówi Marian Banaś.

Dzisiaj przed senacką komisją dotyczącą podsłuchów stanie Roman Giertych. Zeznawał już przed nią pokrzywdzony przez Pegasusa Krzysztof Brejza.

Autorstwo: Tomasz Dudek
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cami 25.01.2022 15:44

    dzieki pegasusowi te zlodziejskie kanalie nie okradly po raz kolejny ludzi jak przykrytym parasolem amber goldem 🙁
    kto najbardziej placze ze kamery wszedzie , podsluchy itp.
    zlodzieje, bandyci – normalnego czlowieka to wali jak nie ma nic za uszami, a ze ten kraj glownie usiany tymi pierwszymi to lament glosny hahah
    jak ogladam bylego szefa abw placzacego nad pegasusem, gdzie to powinno byc jego podstawowe narzedzie pracy (umoczonego w maber goldzie zreszta) to noz sie w kieszeni otwiera za co taki bral pieniadze, czym sie zajmowal w tej robocie?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.