PE pisze list do szefowej KE ws. polskiego KPO

Opublikowano: 16.11.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1216

Pięć największych frakcji Parlamentu Europejskiego wysyła list do szefowej KE Ursuli von der Leyen – donosi RMF FM. Wzywają do powstrzymania się od zatwierdzania polskiego Krajowego Planu Odbudowy do czasu spełnienia wszystkich warunków wynikających z rozporządzenia w sprawie Funduszu Odbudowy.

Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie za to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych, dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wobec sędziów. Swoją decyzję TSUE uzasadniał „poważną i nieodwracalną szkodą dla porządku prawnego Unii oraz wartości, na których opiera się Unia, w szczególności wartości państwa prawnego”.

Europarlamentarzyści w liście skierowanym do szefowej KE twierdzą, że zobowiązanie polskich władz do likwidacji Izby Dyscyplinarnej w tekście KPO nie wystarczy.

Według eurodeputowanych postanowienie TSUE o likwidacji Izby Dyscyplinarnej można streścić słowami „dostosuj się natychmiast, albo płać”. Ostrzegają, że Komisja nie może zająć stanowiska „zobowiąż się do przestrzegania w przyszłości, a my zapłacimy”. Jak podaje RMF FM, decyzję w tej sprawie osobiście podejmie szefowa KE Ursula von der Leyen.

„Rządu, który neguje prymat prawa UE i narusza zasady praworządności, nie można uznać za godny zaufania wypełniania zobowiązań i obowiązków wynikających z naszych instrumentów prawnych” – czytamy w dokumencie, cytowanym przez radio.

Pod listem podpisały się Europejska Partia Ludowa, Socjaldemokraci, Liberałowie, Zieloni i skrajna lewica.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.