Pary jednopłciowe świętują na Tajwanie

Opublikowano: 26.04.2019 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 376

24 maja na Tajwanie wejdzie w życie wyrok tamtejszego sądu konstytucyjnego, który w 2017 roku orzekł, że instytucja małżeństwa nie może być zarezerwowana wyłącznie dla kobiety i mężczyzny. Od 24 kwietnia w stolicy, Tajpej, pary jednopłciowe mogą już składać wnioski o rejestrację małżeństwa w urzędach stanu cywilnego.

15-osobowy sąd konstytucyjny Tajwanu w maju przed dwoma laty orzekł, że wymaga zmian ówczesny kodeks cywilny, który definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny. Uznano, że zapis ten jest niezgodny z konstytucyjną zasadą wolności do małżeństwa i równości. Za było dwunastu sędziów, dwóch przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

„Uniemożliwienie dwóm osobom tej samej płci zawarcia związku w imię utrzymania porządku etycznego oznacza ich nierówne traktowanie, do czego nie ma racjonalnej podstawy” – ogłoszono w oficjalnym komunikacie.

Wówczas do boju ruszyli konserwatyści. Jak donosi portal Queer.pl, na wniosek stowarzyszenia Szczęście Kolejnego Pokolenia (broniącego „wartości tradycyjnej rodziny”) w listopadzie 2018 roku zorganizowano referendum: obywateli pytano, czy chcą definiować małżeństwo jako „związek dwóch osób” czy „związek kobiety i mężczyzny” (oczywiście „prawidłową” odpowiedzią było to drugie). Referendum poszło po myśli tradycjonalistów: obywatele wypowiedzieli się przeciwko małżeństwom jednopłciowym.

Negatywnie ustosunkowali się również do edukacji seksualnej i przestrzegania zasad równości płci w szkołach, jednak Ministerstwo Sprawiedliwości nie uznało wyników za wiążące – ponieważ, jak stwierdzono, referenda nie mogą być przeprowadzane w celu unieważnienia orzeczeń sądu konstytucyjnego. „Ten wyrok jest nie do ruszenia” – stwierdził wówczas szef resortu.

Tajwan jest pierwszym azjatyckim krajem, który zapewnił swoim mieszkańcom dostęp do małżeństw jednopłciowych. W Tajpej odbywa się co roku największa w Azji Parada Równości, w której uczestniczą dziesiątki tysięcy osób. Projekt ustawy o legalizacji związków partnerskich już wcześniej wniosła do Sejmu rządząca Demokratyczna Partia Postępu, jednak projekt nie przeszedł.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.