Partyjniactwo blokuje geotermię

Opublikowano: 06.10.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 468

Komisja Europejska gromi rząd Donalda Tuska za blokowanie inwestycji geotermalnej w Toruniu. Decyzje z mocą wsteczną i nagłe zmiany dotyczące dofinansowania energii ze źródeł odnawialnych są destruktywne – napisał Guenther Oettinger, komisarz do spraw energii

Chodzi o odwiert geologiczny TG-1 w Toruniu finansowany przez Fundację Lux Veritatis. Ustne zapytanie do Komisji Europejskiej złożył w tej sprawie m.in. prof. Mirosław Piotrowski, deputowany do Parlamentu Europejskiego. W związku z tym, że przyznane wcześniej środki na odwiert zostały cofnięte przez rząd, mimo że Fundacja Lux Veritatis poniosła z tego tytułu olbrzymie nakłady, Piotrowski skierował do Komisji Europejskiej pytanie: “Co może uczynić Komisja Europejska, aby zagwarantować niedyskryminowanie przez rządy krajów członkowskich, w tym rząd w Polsce, niezależnych inicjatyw obywatelskich i organizacji zajmujących się odzyskiwaniem energii?”.

Komisarz Oettinger w odpowiedzi w imieniu KE napisał: “Dyrektywa umożliwia państwom członkowskim ustalenie własnych priorytetów technologicznych oraz własnych środków wspierania energii ze źródeł odnawialnych”. Jak zaznaczył, “Komisja może rozpocząć działania, aby zapewnić podjęcie przez państwo członkowskie niezbędnych środków do osiągnięcia wyznaczonego celu, utrzymania drogi realizacji celu oraz wdrożenia środków, co do których państwo członkowskie zobowiązało się w krajowym planie działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych”. Oettinger podkreśla, że szczegółowymi działaniami i środkami zarządzają jednak same państwa członkowskie. “Jeśli chodzi o decyzje z mocą wsteczną dotyczące dofinansowania energii ze źródeł odnawialnych, Komisja wyjaśniła ostatnio, że nagłe zmiany są destruktywne i zakłócają wszelkie strategie związane z inwestycjami w energię ze źródeł odnawialnych. Należy ich unikać, ponieważ mają szkodliwe skutki dla zaufania inwestorów oraz działań dążących do osiągnięcia celów. Komisja wyraziła już zaniepokojenie rozwojem sytuacji w ostatnim czasie w niektórych państwach członkowskich w tym zakresie i będzie nadal ściśle monitorowała tę kwestię, mając na względzie dalsze działania na szczeblu UE, jeżeli okażą się one niezbędne” – czytamy w liście.

Zdaniem Piotrowskiego, z odpowiedzi komisarza Oettingera jasno wynika, że Komisja Europejska nie pochwala sekwencji działań rządu Platformy Obywatelskiej wobec toruńskiej inicjatywy geotermalnej. Wręcz przeciwnie, określiła je jako destruktywne i zakłócające unijną strategię pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Deputowany dodaje, że Komisja Europejska sugeruje również podjęcie dalszych działań w tej sprawie. Na szczeblu unijnym.

Kiedy nie tak dawno w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyło się seminarium poświęcone odnawialnym źródłom energii w Europie, nie sposób było nie zauważyć, że zarówno polskie, jak i zagraniczne media zdecydowanie pominęły meritum tego problemu. Większość dziennikarzy nie zainteresowała się kwestią możliwości efektywnego wykorzystania tego źródła w Polsce, ale osobą ojca Tadeusza Rydzyka CSsR, dyrektora Radia Maryja. Chęć wygenerowania sensacji za wszelką cenę przyćmiła zdroworozsądkowe podejście.

Autor: Dawid Nahajowski z Brukseli
Źródło: Niezależny Serwis Informacyjny


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. bartosz_kopan 06.10.2011 10:10

  Gwoli ścisłości jeśli już mówimy o przejrzystości i rzetelności to może zacznijmy od rozwiązania sprawy pana Tadeusza i zbieranych przez niego składek na Stocznie Gdańską.

 2. -chris 06.10.2011 10:49

  nie partyjniactwo, tylko sowiecka agentura.

 3. adambiernacki 06.10.2011 10:49

  Nie przepadam za Rydzykiem ale tu racja decyzja biura politycznego…z Moskwy?

 4. rafalnam 06.10.2011 16:16

  Wy macie coś z głową czy rzeczywiście wierzycie ża mamy lata PRL’u?

 5. Sauron 06.10.2011 16:36

  @bartosz_kopan, w wyborczej panu nie napisali? http://poland.indymedia.org/pl/2006/05/20840.shtml

 6. JAREKC32@OP.PL 06.10.2011 23:49

  kiedy Rydzyk bedzie placil podatki jak kazdy prowadzacy w Polsce dzialalnosc to moze budowac palace ze zloconymi klamkami

 7. JAREKC32@OP.PL 07.10.2011 00:57

  ile milionow dotacji prezes planuje RYdzykowi na “odwierty”?
  ile milionow za kampanie wyborcza prowadzona w “Radio Maryja” od 10 kwietnia 2010?
  Jedno mnie nurtuje 10 kwietnia Rydzyk podpina sie pod okolicznosci katastrofy czy jest czescia opracowanego na Polske planu w Watykanie?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.