Partia Vox wyprowadziła tysiące ludzi na ulice Madrytu

Opublikowano: 31.10.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1329

Prawicowa partia Vox zorganizowała więc ponad stu tysięcy demonstrantów przeciwko proponowanej amnestii dla katalońskich separatystów. Projekt amnestii negocjowany jest przez lewicę z partiami separatystycznymi Katalonii, co ma na celu uzyskanie w zamian poparcia dla utworzenia lewicowego rządu przez socjalistę Pedro Sancheza.

W niedzielę 29 października, ulice Madrytu zapełniły tłumy ludzi z flagami Hiszpanii. Skandowano: „Hiszpania nie jest na sprzedaż!”, „Żadnej amnestii!”. Losy powrotu do władzy Sancheza zależą od poparcia separatystów.

Wybory z 23 lipca wygrała centroprawica, czyli Partia Ludowa (PP), ale nie udało się jej stworzyć koalicji większościowej. Teraz misję tworzenia rządu dostali socjaliści, którzy zajęli drugie miejsce. Aby jednak wrócić do władzy, Pedro Sanchez potrzebuje wsparcia w parlamencie katalońskich partii niepodległościowych – ERC (Republikańska Lewica Katalonii) i JxCat (Junts per Catalunya).

Ta ostatnia formacja organizowała nieudaną próbę secesji prowincji w 2017 r. Ich polityk Carles Puigdemont uciekł do Belgii, aby uniknąć sądu i więzienia. Dostał tam azyl. Inni „puczyści” odbywają jednak kary.

Amnestia ma dać Sanchezowi poparcie separatystów i miałaby objąć ponad 4000 osób zaangażowanych w wydarzenia z 2017 r. W ostatnich tygodniach pomysł amnestii był mocno krytykowany i odbywały się już protesty. Niedzielna manifestacja w Madrycie na Plaza de Colon była jednak największa i zgromadziła ponad 100 000 osób.

Autorstwo: BD
Na podstawie: France Info
Źródło: NCzas.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.